jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak to rodzaj nowotworu, który powstaje na skutek mutacji zachodzących w komórkach skóry. Komórki te są szczególnie narażone na czynniki powodujące zmiany w ich strukturze DNA. Dzieje się tak dlatego, że skóra ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, z którego przedostają się do jej komórek takie mutageny jak: promieniowanie UV, metale ciężkie, zanieczyszczenia powietrza i wody.
Zmiany w strukturze DNA mogą zajść w obrębie całej skory, jednak szczególnie często spotyka się je w miejscach, w których znajdują się pieprzyki, znamiona i blizny. Należy pamiętać o tym, że nawet znamiona, które od urodzenia znajdują się na naszej skórze, mogą pod wpływem szkodliwych czynników przekształcić się w nowotwór.
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jak wygląda czerniak, ponieważ istnieją różne postaci tego nowotworu. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z jego formą rozwijająca się powierzchownie. Jego cechą charakterystyczną jest zmiana barwy w obrębie tego obszaru skóry, który został opanowany przez czerniaka. Zmiana ta ma zwykle postać plamy o nieregularnych krawędziach. Przyjmuje ona najczęściej brązowy kolor, choć w niektórych przypadkach barwa ta jest czarna.
Największe ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych niesie ze sobą czerniak o postaci guzkowatej. Nowotwór ten ma często charakter złośliwy i objawia się w postaci czarnych, czerwonych lub bezbarwnych guzków na skórze.
Czerniak jest bardzo niebezpiecznym nowotworem. Rokowania są często złe, ponieważ czerniak szybko daje przerzuty do innych narządów i jest oporny na leczenie.
Jeśli posiadamy na skórze znamiona, to powinna nas niepokoić każda zmiana ich wyglądu, a zwłaszcza ich krwawienie. Może to oznaczać, że rozwija się w tym miejscu rak skóry. Każdą taką niepokojąca zmianę należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą. Pozwoli to zwiększyć szanse na szybkie wykrycie i opanowanie choroby. Warto również zminimalizować ryzyko wystąpienia tego nowotworu, dbając o swoją skóre i nie narażając jej na szkodliwe czynniki.

http://www.genotype.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ