Jak uniknąć zachowku?

Mawia się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu – i jest w tym niestety sporo prawdy. Najczęściej obserwowanymi konfliktami w rodzinie są konflikty na tle spadkowym. Jeśli spadkodawca nie sporządzi testamentu to należące do niego nieruchomości są dziedziczone ustawowo. W pierwszej kolejności osobami powołanymi do spadku jest współmałżonek i dzieci zmarłego.
Kiedy po zmarłym dziedziczy kilka osób pojawia się problem – zwykle nikt nie chce się zrzec swojej części za darmo. Jedna strona chce zapłacić mniej, druga wziąć więcej … I konflikt mamy gotowy. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rozporządzenia majątkiem za życia. Część osób przekazuje całość na dziecko, które najwięcej się nimi opiekowało, inni – dzielą należące do nich nieruchomości i np. mieszkanie w blokach zostawiają córce, a dom z działką – synowi. Niestety sytuacja w której dzieci zostały obdarowane po równo zwykle nie ma miejsca. W takich wypadkach „poszkodowane” dziecko może ubiegać się o zachowek. Pytanie – ile wynosi zachowek?
Tak naprawdę nie ma określonej kwoty zachowku. Zachowek – w myśl prawa – wynosi 1/2 tego, ile spadkobierca dostałby przy normalnym, ustawowym dziedziczeniu. Należy zaznaczyć, że zachowek nie jest przyznawany z automatu – trzeba się u niego ubiegać sądownie i ma się na to czas do 5 lat od śmierci spadkodawcy.
Bardzo często zdarza się, że przyszły spadkodawca nie chce, żeby obdarowane za życia dziecko spłacało pozostałe rodzeństwo. W takim wypadku jest kilka wyjść. Jednym z nich jest dokonanie umowy o dożywocie zamiast umowy darowizny. Taka umowa obciążona jest 2% podatkiem PCC, jednak nie wlicza się ona do zachowku. Innym wyjściem jest spisanie testamentu, w którym spadkodawca wydziedzicza pozostałe dzieci, jednak ku temu musi mieć rażące przesłanki. Ostatnie wyjście to zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Umowę taką spadkodawca musiałby podpisać przed śmiercią z pozostałymi dziećmi, jednak one musiałyby wyrazić na to zgodę.
Warto zaznaczyć, że to ile wynosi zachowek ustalane jest przez Sąd, który sumuje wszystko, co spadkobiercy ustawowi dostali od spadkodawcy za życia i w wyniku spadku po nim.

http://www.ostw.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rosną włosy
Następny artykułSpedytor a logistyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ