Uczulenie na gluten i co w takiej sytuacji spożywać.

Uczulenie na gluten jest nietolerancją pokarmową na białko zawarte w niektórych zbożach i daje różne objawy. U niemowląt i dzieci będą to objawy skórne, np. atopowe zapalenie skóry (AZS), objawy ze strony układu oddechowego lub pokarmowego w postaci wymiotów czy biegunki. Nie trudno będzie zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. U dorosłych zaobserwujemy wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywkę, bóle głowy oraz również może wystąpić biegunka, bóle brzucha, wzdęcia. Znacznie trudniej zdiagnozować objawy w sposób trafny. Aby uniknąć problemów należy jeść pokarmy, które nie zawierają glutenu.
A posiadają go zboża, takie, jak: pszenica, owies, żyto i jęczmień. Produkty, które go nie mają w składzie są albo oczyszczane z glutenu albo po prostu naturalnie go nie posiadają.
A co nie zawiera glutenu? Wyroby z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej. Jajka, mięso, wędliny, ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne, kasza jaglana, ciecierzyca, proso, amarantu, siemię lniane, sezam, orzechy, słonecznik. To względnie bezpieczna żywność. Jednak, mimo wszystko, należy dokładnie sprawdzać informacje na opakowaniach. Zdarza się, bowiem, że artykuły, w których teoretycznie nie powinno być glutenu w wyniku zanieczyszczeń produkcyjnych mogą zawierać jego śladowe ilości. Najczęściej produkty bez glutenu mają oznaczenie w postaci przekreślonego kłosa, co bardzo nam ułatwi poszukiwanie bezpiecznego jedzenia. Posiadając taką wiedzę będziemy cieszyć się długo zdrowiem bez przykrych objawów.

http://www.kobietaimoda.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ