Dobór fryzury do kształtu twarzy

W doborze fryzury każda z nas powinna się kierować swoim kształtem twarzy, a co za tym idzie ukryciem mankamentów lub wydobyciem pozytywów urody. Również dobrze dobrany kolor może zamaskować wady naszej twarzy np. okrągłe policzki lub krótki kark. Każda z nas na pewno ma jakieś „ale” do swojej urody i na pewno tych kilka rad pozwoli Wam na odpowiednie dobranie strzyżenia i uczesania. Najpierw jednak powinnyśmy wiedzieć jaki kształt twarzy mamy. W tym celu wiążemy włosy w koński ogon lub spinamy gładko do tyłu. Następnie siadamy naprzeciwko okna z lusterkiem w ręce, powoli i dokładnie oglądamy zarys swojej twarzy, podbródek, linię czoła przy włosach, policzki. Pozostaje nam porównać swoją twarz z wzorami kształtów i dzięki temu określić jaki kształt mamy.

Jeśli nadal trudno Wam się zdecydować, jest jeszcze drugi sposób: stań prosto do lustra i odrysuj czymś usuwalnym (mydłem, zmywalnym markerem, szminką) linię Twojej twarzy. Następnie odsuń się i spójrz na kształt, jaki narysowałaś. Czy wygląda jak owal, koło, kwadrat, serce czy prostokąt? A może uważasz, że masz kilka cech z jednego wzoru i kilka z innego?...
Na pewno nie będzie to łatwe, ale wierzę w Was!

 

TWARZ OWALNA – uważana za kształt idealny. Kobiety o takim kształcie mają szczęście, bo pasuje do nich właściwie każda fryzura. Włosy krótkie, długie, cieniowane, proste, z grzywką i bez….. można szaleć do woli! Gwiazdy które mają owalny kształt twarzy to: Jessica Alba, Charlize Theron, Beyonce Knowles.

TWARZ KWADRATOWA – ten kształt twarzy jest tak samo długi i szeroki, ale ma ostre kąty. Tutaj musimy pamiętać o „zmiękczeniu” jej linii i kątów, dlatego polecam noszenie półdługich lub długich włosów, uczesanych w loki, fale lub wymodelowanych na szczotce. Należy zrezygnować z prostych i tępych cięć oraz z ciężkich, prostych grzywek. Jeśli nosicie fryzurę z przedziałkiem - postawcie na zaczesany na jedną stronę. Jeśli lubicie spinać włosy to nigdy nie ściągajcie ich na gładko, lepiej będziecie się prezentować w luźnych upięciach z kosmykami wypuszczonymi na szyi i wokół twarzy. Przykładem na taki kształt twarzy jest Jessica Simpson, Demi Moore, Gwyneth Paltrow.

TWARZ OKRĄGŁA – twarz jest okrągła, gdy jest tak samo długa i szeroka, z zaokrąglonymi bokami. Nos jest w centrum. Właścicielki takiego rodzaju twarzy mogą nosić proste, mocno wygładzone włosy, które optycznie ją wydłużą. Jeśli chcesz by Twoja twarz wyglądała szczuplej, upewnij się czy włosy odsłaniają brodę. Bardzo dobrze sprawdzi się też asymetria w cięciu całości włosów i przede wszystkim grzywki. Jeśli wychodzicie na imprezę podtapirujcie mocno górę, a boki zaczeszcie na gładko. Możecie pozwolić sobie na przedziałek na środku, jeśli Wasze czoło nie jest zbyt wysokie. Gwiazdy z takim kształtem twarzy to: Drew Barrymore, Cameron Diaz, Penelope Cruz.

TWARZ W KSZTAŁCIE SERCA / TRÓJKĄTNA - ta twarz jest szeroka na wysokości oczu i policzków, a wąska przy brodzie. Osoby o tym kształcie twarzy często mają wysokie czoło. Jeśli lubicie nosić długie włosy to powinny być one faliste, pocieniowane poniżej policzków i opadać na szyję. Dla miłośniczek krótkich fryzur poleca się wycieniowane włosy u szczytu. Jeśli decydujemy się na grzywkę to powinna ona być zaczesana na jedną stronę. Należy wybierać fryzury, które optycznie poszerzą nam twarz na linii szczęki. Na wyjście możemy mocno pokręcić końcówki włosów i położyć je na ramionach, a nasadę zostawić prostą. Przykład wśród znanych kobiet to: Liz Hurley, Reese Witherspoon i Scarlett Johannson.

TWARZ PODŁUŻNA / PROSTOKĄTNA - ta twarz jest opisywana jako długa i wąska. Na celu powinnyście mieć na pewno poszerzenie tego kształtu, dodanie mu krągłości. Tu znowu świetnie sprawdzą się loki i fale. Możecie je mieć mocno wycieniowane tak aby tworzyły artystyczny nieład wokół twarzy. Jeśli lubicie nosić gładko uczesane włosy, nie zapomnijcie o prostej, długiej do brwi lub poza brwi grzywce. Unikajcie prostych cięć do szyi i ramion. Polubcie pełne grzywki, które optycznie skrócą długą twarz! Wybierając się na przyjęcie upinajcie włosy nisko nad karkiem. Gwiazdy z podłużnym kształtem twarzy: Hilary Szwank, Sahar Jessica Parker, Lisa Kudrow.

TWARZ W KSZTAŁCIE DIAMENTU – ma widoczne kanciaste linie, wąskie czoło i podbródek, ale szerokie policzki. Fryzura powinna więc mieć miękką linię, dodawać objętości w okolicach czoła i podbródka oraz zakrywać policzki. Jeśli lubicie nosić grzywkę to niech będzie ona rozmierzwiona, potargana. Na wyjście świetnie sprawdzą się miękkie fale. Najlepsza długość to włosy do ramion lub dłuższe, albo nie za krótki bob. Taki typ twarzy posiada Madonna.

TWARZ W KSZTAŁCIE KROPLI / ODWRÓCONEGO TRÓJKĄTA – charakteryzuje się szerokością w okolicy brody i policzek zwężającą się od skroni do linii czoła. Należy unikać fryzur rozszerzających się ku dołowi, a wybierać te poszerzające optycznie górna część głowy. Dobrze będą tu wyglądały wycieniowane od samej góry włosy co spowoduje, że wyrówna się nieproporcja wąskiego czoła. Do upięć zawsze możecie unieść górę. Pasuje tu szersza grzywka ostrzyżona na prosto, ale uczesana lekko niechlujnie i rozwichrzona. Posiadaczki tego typu twarzy muszą zapomnieć o przedziałku na środku i gładkich uczesaniach. Jeśli lubicie krótkie włosy koniecznie pamiętajcie o obfitej grzywce i większej objętości włosów od szczytu głowy do skroni. Przykład - Halle Berry.

I jeszcze kilka rad w pigułce:
Wszystkie owale i krągłości wyszczuplimy ciemniejszym kolorem wokół twarzy lub kolorem cieniowanym, ostre kąty złagodzimy jasnymi, rozświetlonymi puklami. Również kolorowe i odważne akcenty odwrócą uwagę od niedoskonałości twarzy. Wysokie czoło doskonale złagodzą wszelakie grzywki, a okrągłe policzki zgubią asymetria i pazurki. Jeśli mamy krótki kark wydłużymy go prostymi dłuższymi włosami, natomiast długą szyję wyeksponuje krótsza fryzurka lub upięcie odsłaniające ją. Zbyt szczupłą twarz poszerzymy burzą loków, a fale złagodzą ostre kanty.

 

źródło zdjęciowe: Internet

Autor: T.W.