Czym różni się kredyt od pożyczki?

Często od znajomych, rodziny, czy przyjaciół można usłyszeć, że zaciągnęli, bądź rozważają zaciągnięcie pożyczki. Od innych natomiast słyszy się, że wzięli kredyt. Dla wielu osób różnica pomiędzy tymi dwoma produktami jest żadna, niemniej jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej.
Kredyt a pożyczka to tak naprawdę dwa różniące się od siebie produkty. Co prawda w jednym i drugim przypadku finalnym rozwiązaniem sprawy jest otrzymanie pieniędzy, czy to na konto, czy do ręki. Cechą wspólną jest również konieczność oddania pożyczonej kwoty, w zdecydowanej większości z odsetkami.
Niemniej jednak, jak już wspomniano, kredyt a pożyczka to dwie różne kwestie i nie mogą być ze sobą utożsamiane. Często jednak można spotkać się z traktowaniem ich na równi, nawet przez firmy zajmujące pośrednictwem finansowym.
Rozważania należy zacząć od terminologii tych dwóch pojęć. Takie wytłumaczenie szybko pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości tak, aby ludzie nie mieli problemu z tymi dwoma pojęciami i wiedzieli, że kredyt a pożyczka to nie to samo.
Po pierwsze, w przypadku kredytu należy otworzyć ustawę, która nazywa się Prawo Bankowe. Z wyczytanych tam informacji można wywnioskować, że kredyt jest produktem finansowym, który mogą oferować wyłącznie banki. Dodatkowo, umowa kredytu jest zawsze odpłatna. Oznacza to nic innego jak to, że zaciągnięty kredyt należy spłacić wraz z odsetkami.
Co więcej, umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie. Zawsze i w każdym przypadku. W innej scenerii umowa kredytu jest najzwyczajniej nieważna.
Nieco inaczej jest w odniesieniu do pożyczki. Pierwszą, najbardziej istotną różnicą jest to, że pożyczkę reguluje Kodeks Cywilny. Dodatkowo, przepisy nie regulują konkretnej formy udzielenia pożyczki. Może ona zostać udzielona nawet w formie umowy ustnej. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe pod warunkiem, że pożyczona kwota nie przekracza tysiąca złotych.
Pożyczki, w odróżnieniu od kredytów, mogą być udzielane zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne. To jedna z większych różnic, która mówi o tym, że kredyt a pożyczka to dwie różne rzeczy.
Kolejną różnicą jest to, że pożyczkę można udzielić nieodpłatnie. Oznacza to, że w toku udzielania pożyczki strony mogą ustalić, że będzie to pożyczka nieoprocentowana. Oznacza to, że pożyczkobiorca odda pożyczkodawcy dokładnie taką kwotę, jaka została pożyczona. Takie rozwiązanie jest zabronione w przypadku kredytu, gdyż Prawo Bankowe wyraźnie mówi o tym, że kredyt jest odpłatnym produktem finansowym.
Dodatkowo, klient starając się o kredyt musi wiedzieć na co ma on być przeznaczony. Taka kolej rzeczy wynika również z polskiego prawa, które mówi o tym, że kredyt jest produktem celowym. W odniesieniu do pożyczki takie pojęcie nie funkcjonuje w związku z czym w teorii i praktyce klient może pożyczkę przeznaczyć na dowolny cel.
Jak wynika z powyższego, kredyt a pożyczka to dwie różne rzeczy. Pomimo, że w rzeczywistości często są one mylone przez wiele osób, to należy zauważyć, że prawo wyraźnie wydziela te dwa produkty.

http://www.trenujsukces.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo z pstrąga?
Następny artykułProgramista java – zarobki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ