Modny ogród i balkon - jakie materiały wykorzystać, aby stworzyć atrakcyjny i modny zakątek

Podobnie jak w modzie na ubrania, gadżety czy makijaż, tak również w ogrodach i balkonach, panują pewne trendy, które warto znać,jeżeli chcemy stworzyć miejsce modne, takie które będzie pasowało do naszego stylu bycia. Dlatego warto jest zapoznać się z poniższym poradnikiem, trendów w ogrodzie i na balkonie, jakie materiały wykorzystać i w jaki sposób, aby mieć modny ogród? zapraszamy do artykułu.

Wszystkie sprzęty wykorzystane do aranżacji ogrodu czy balkonu są wykonane z jakiegoś tworzywa – meble, donice, dekoracje. W zależności od stylu ogrodu jaki mamy bądź planujemy, powinnyśmy się do niego dostosować. Poniżej przedstawiamy przegląd trendów  w materiałach na rok 2016 :

  • tworzywa sztuczne – to bardzo ceniony materiał, ze względu na łatwość jego pielęgnacji i różnorodność produktów, jakie mogą z niego powstawać. Tworzywa sztuczne najwyższej jakości – a tylko takie warto wybierać, aby uzyskać efekt eleganckiego i trwałego ogrodu- są odporne na warunki zewnętrzne. Nie straszne im deszcze, śnieg, wilgoć, niskie czy wysokie temperatury czy promieniowanie słoneczne. Pomimo oddziaływania tych wszystkich czynników, donice czy meble pozostają w doskonałej kondycji, nie tracą kształtu, koloru czy innych właściwości.  Tworzywa sztuczne są lekkie i atrakcyjne, z łatwością mogą także imitować najszlachetniejsze tworzywa – jak ceramika, beton, rattan. Jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych jest technorattan – który imituje naturalna plecionkę ratanową, jednak jest to ulepszona wersja tego naturalnego materiału, gdyż wytrzymałość technorattanu od rattanu jest bez porównywalnie większa.
  • beton – jest materiałem top, szczególnie w ostatnim czasie, do ogrodów i balkonów bardzo nowoczesnych. Surowa struktura,szare odcienie i trwałość na czynniki zewnętrzne szybko zyskują sobie zwolenników. Beton jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz mieszkań i domów, ale także strefy ogrodowej. Tutaj z betonu wykonuje się donice i nawierzchnie, a także dodatki. Jedyna wadą tego tworzywa jest jego duża masa, która może stanowić problem podczas użytkowania sprzętów. Surowy beton stanowi idealne tło dla delikatnych kompozycji roślinnych.
  • drewno – jest synonimem trwałości i szlachetności. Wykorzystywane bardzo chętnie zarówno w przestrzeniach wnętrz jak i zewnętrznych. Cenione ze względu na naturalny, niepowtarzalny i nieszablonowy wygląd, łatwość obróbki i trwałość ( przy zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji). Niestety, właśnie ze względu na wymogi szczególnie troskliwej pielęgnacji, drewno nie nadaje się dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się ogrodem. Jednak od zawsze drewno jest wyznacznikiem dobrego gustu, stylu i elegenacji. Dla osób wymagających i zapracowanych, odpowiednie będzie drewno egzotyczne – jak na przykład teak. Drewno egzotyczne jest odporniejsze od naszych rodzimych gatunków i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji ani impregnacji.
  • stal corten – bardzo ceniona przez architektów krajobrazu w przestrzeniach miejskich. Stal corten to szczególny rodzaj stali, który wyróżnia się większa odpornością na warunki zewnętrzne. Pod wpływem czynników zewnętrznych stal pokrywa się ochronnym nalotem, który przypomina rdzę. Tworzywo to jest wykorzystywane do tworzenia elewacji budynków, donic czy elementów dekoracyjnych – jak rzeźby albo instalacje sztuki,
  • żeliwo – to tworzywo ponadczasowe, eleganckie i klasyczne, które idealnie komponuje się we wnętrzach towarzyszących dworkom, parkom zabytkowym czy pałacom. Elementy wykonane z żeliwa ( meble, lampy, dekory) charakteryzują się wysoką starannością i jakością wykonania. Są to elementy ażurowe, najczęściej zdobione malowniczymi ornamentami. Żeliwo jest materiałem trwałym, który przetrwa pokolenia, nie wymagając szczególnej pielęgnacji.

Niezależnie od tego jaki materiał chcemy wybrać, musimy uwzględnić warunki zewnętrzne, panujące w otoczeniu które urządzamy. Tworzywa mają różną wytrzymałość, niektóre są odporniejsze na wilgoć, inne na Słońce czy mróz, dlatego warto wiedzieć jakie warunki zapewnimy naszym meblom, donicom czy dodatkom, i tak dobrać tworzywo, aby mogło odpierać negatywne skutki działania tych czynników. Warto również zapoznać się z jego wymogami co do pielęgnacji czy impregnacji. Jeżeli planujemy ogród samowystarczalny, musimy wybrać takie tworzywa, które poradzą sobie bez nas.

Z bogatej oferty tworzyw dostępnych na rynku możemy wybrać materiały które sprostają wszystkim naszym oczekiwaniom : będą modne, atrakcyjne, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Najważniejsze aby poznać swoje oczekiwania, jest to już połowa sukcesu. Zachęcamy do aranżowania swojego najbliższego otoczenia w sposób ładny i przyjemny, będzie to miało na nas kojący wpływ i z pewnością poprawi nam nastrój, po niejednym ciężkim dniu.  Najlepsze donice kupią Państwo tu : https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ