Regularne usuwanie niechcianego owłosienia jest praktykowane nie tylko w ciepłych miesiącach, gdy wiele kobiet nosi spódnice i krótkie spodenki. Konieczność częstego golenia się lub depilacji woskiem może być męcząca. Można usunąć włosy w bardziej trwały sposób – za pomocą depilacji laserowej.
Zimne miesiące to idealny czas na przeprowadzenie zabiegów depilacji laserowej. To najbardziej skuteczna metoda pozbywania się niechcianego owłosienia. Zabieg epilacji laserowej można wykonać na dowolnie wybranej części ciała. Regulacja mocy lasera umożliwia dostosowanie wiązki do indywidualnych potrzeb klienta.
Jak działa depilacja laserowa?
Istnieją dwa mechanizmy, na których może być oparta zasada działania urządzeń do depilacji laserowej. Pierwszy opiera się na długości fali wynoszącej 1062 nanometrów. Przenika ona przez skórę i uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się na dnie mieszka włosowego. Cebulka włosa obumiera w wyniku braku dostępu do substancji odżywczych.
Drugi rodzaj technologii polega na fotodepilacji. Włókno włosa pochłania światło lasera dzięki melaninie, której cząsteczki rozgrzewają się, uszkadzając komórki znajdujące się wokół. W ten sposób zostają zniszczone cebulki włosa i komórki odpowiadające za ich regenerację. Nie jest to metoda dobra dla wszystkich. Aby była skuteczna konieczna jest odpowiednia ilość melaniny we włóknach, więc włosy muszą być stosunkowo ciemne i kontrastować z kolorem skóry. Zostaną uszkodzone tylko włókna znajdujące się w fazie wzrostu.
Urządzenia, takie jak laser Vectus, ma wbudowany czujnik mierzący poziom melaniny w skórze, dzięki temu rodzaj wiązki lasera może zostać indywidualnie dobrany do rodzaju skóry pacjenta, minimalizując w ten sposób ryzyko poparzenia. Zabieg tego rodzaju urządzeniem można przeprowadzić w klinice medycyny estetycznej Beauty Skin.
Laserem można wydepilować dowolną część ciała. Z pomocą tego urządzenia można przeprowadzić depilację laserową bikini. Ponieważ zostaną usunięte tylko włosy znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu koniecznie jest wykonanie kilku powtórzeń. O tym, ile zabiegów depilacji laserowej będzie koniecznych, decydują indywidualne predyspozycje pacjenta.
Przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej:
- uszkodzona lub podrażniona skóra,
- świeża opalenizna,
- choroby skóry (grzybica, AZS, łuszczyca) w tym pigmentacyjne (bielactwo),
- przyjmowanie leków fotouczulających,
- nowotwory,
- bliznowce,
- skłonność do powstawania przebarwień.
Zabieg depilacji laserowej powinien zostać poprzedzony konsultacją dermatologiczną lub kosmetologiczną. Konieczna jest ocena stanu skóry i włosów. Przed zabiegiem wykonuje się próbę laserową. Jeśli wyniki są zadowalające można przystąpić do depilacji laserowej. Nowoczesne urządzenia nie powinny powodować dyskomfortu, ale wyjątkowo wrażliwe osoby mogą odczuwać pieczenie, swędzenie lub mrowienie. Jeśli utrudnia to przeprowadzenie zabiegu można zastosować żel znieczulający lub chłodzący.
Czas trwania zabiegu zależy od powierzchni skóry, na której ma zostać wykonany. Może trwać od kilkunastu minut do dwóch godzin, gdy jest to duża część ciała taka jak plecy. Obrzęk i zaczerwienienie skóry są standardowym objawem, pojawiającym się po fotoepilacji. Ustępują w ciągu kilku dni. Po zabiegu należy bardzo delikatnie traktować skórę. Myć tylko delikatnymi detergentami i nie pocierać przy osuszaniu.
Zima to idealny czas na przeprowadzenie depilacji laserowej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza będzie gładka na stałe. W klinikach medycyny estetycznej takich jak Beauty Skin eksperci pomogą nam wybrać idealny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia.