Działalność gospodarcza krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku opisane zostało już na wielu stronach internetowych, blogach, a nawet w szacowniejszych czasopismach traktujących o biznesie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że posiadanie własnego, niewielkiego przedsiębiorstwa nie wymaga dzisiaj żadnych specjalnych pozwoleń. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut spędzonych w odpowiednim miejscu w Internecie lub w tradycyjnym urzędzie.
Nie każdy przyszły przedsiębiorca zawsze pamięta jednak o najważniejszym – o podstawach, czyli biznesplanie. Ten nie tylko jest potrzebny przy zakładaniu działalności gospodarczej krok po kroku, do kredytu czy leasingu dla nowych przedsiębiorstw, ale również dla samej zasady – często pisząc biznesplan można zauważyć kwestie, które wcześniej gdzieś nam zwyczajnie umknęły.
W pierwszej kolejności należy włożyć wniosek w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta – jest to tak zwany wniosek CEIDG-1. Znaleźć w nim można miejsce na nadanie najważniejszego numeru – NIP, a także wybór sposobu opodatkowania firmy, nadanie drugiego ważnego numeru – REGON. Znaleźć tam można też informacje dotyczące firmowego konta w banku oraz zgłoszenie do ubezpieczenia wszystkich odpowiednich osób.
Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku wymaga również posiadania firmowego rachunku bankowego mimo, że chodzi o jednoosobową firmę. Jest to obowiązkowe od oku 2017, kiedy weszła ustawa mówiąca o konieczności wykonywania przelewów w przypadku płatności wynoszących ponad 15 tysięcy złotych.
Konieczne jest również odwiedzenie właściwego urzędu skarbowego w swoim mieście oraz Głównego Urzędu Statystycznego, który również potrzebuje danych o twojej firmie. Nie można zapomnieć również o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czyli popularnym ZUS-ie. Jeśli zajmować się będziesz żywnością, musisz też pamiętać o sanepidzie czy o zdobyciu koncesji oraz specjalnych pozwoleń. Kiedy odwiedzisz już wszystkie te miejsca, możesz zająć się legalnie prowadzeniem swojej własnej firmy.

http://www.takeitizzy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca dla młodych
Następny artykułKoszty założenia firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ