Jak karmić noworodka?

Karmienie dziecka w jego pierwszych dniach od narodzenia to bardzo ważne zadanie. Spędza ono sen z powiek rodzicom, którzy głowią się, jak najlepiej zaopiekować się swoją pociechą. Ile powinien jeść noworodek? Jak często należy go karmić?

Ilość pokarmu dostarczana noworodkowi tak naprawdę uzależniona jest od jego apetytu. Warto obserwować, kiedy dziecko jest głodne i odpowiadać na jego potrzebę. Jeśli zaczyna płakać, to znak, że malec coraz bardziej się niecierpliwi i chce otrzymać pokarm. Zanim rozpocznie się płacz, dziecko za pomocą niewerbalnej komunikacji będzie dawało różne sygnały wskazujące na to, że jest głodne. Może wyciągać rączki do rodziców, mlaskać, wiercić się czy poruszać ustami. Po pewnym czasie matki uczą się rozpoznawać sygnały napływające od swojej pociechy i niemal natychmiastowo na nie reagują, przystawiając do piersi.

Specjaliści zalecają, aby dostarczać dziecku pokarm co 2-3 godziny. To normalne, że noworodki jedzą około 10 razy w ciągu doby. Nie jest wskazane utrzymywanie przerwy pomiędzy posiłkami 4 lub więcej godzin. Nawet jeśli nie są widoczne oznaki głodu, warto przystawić dziecko do piersi. Niektóre noworodki, przyzwyczajone do częstego karmienia, mogą mieć zwyczaj ciągłego korzystania z mleka matki. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie, warto rozpocząć prowadzenie terminarza, w którym będą zapisywane godziny karmienia. Nawet jeśli nie uda się karmić codziennie w takich samych godzinach, można próbować przyzwyczajać go do przyjmowania pokarmu w określonych porach. Dzięki temu zarówno matka jak i dziecko wypracują wspólny schemat, który pozwoli na systematyczne karmienie. Jeśli dziecko zamiast mlekiem matki karmione jest mlekiem modyfikowanym, tym bardziej warto zastosować taki schemat żywienia. Warto bowiem wiedzieć, że mleko modyfikowane jest dłużej trawione przez organizm.

Nie warto przekarmiać dziecka. Zazwyczaj ono samo czuje, jak dużo pokarmu chce przyjąć. Należy pamiętać, że przez około trzy pierwsze miesiące życia maleństwa należy karmić je w nocy. To szczególnie ważne dla rozwoju dziecka. Kiedy dziecko skończy pół roku może już spać w ciągu nocy – wtedy nie trzeba go budzić.

http://www.geostrefa.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ