ból gardła

Ucisk gardła – przypadłość, którą każdy z nas choć raz miał w życiu. Powszechnie pojawia się niespodziewanie, wieczorem wszystko jest w ciągu, a rano nie można przełknąć śliny. Sygnały te potrafią być bardzo nieprzyjemne, szczególnie gdy wtóruje im zwiększona gorączka. Na szczęście mnóstwo kłopotów połączonych z gardłem ma źródło wirusowe a nie wymaga leczenia antybiotykami. A liczne domowe sposoby pozwolą łatwo oraz efektywnie rozprawić się z chorobami, zapobiegając wzrostowi dolegliwości.

Skuteczne płukanie

Jedną z ważnych, a również najskuteczniejszych metod leczenia bólu gardła jest jego płukanie. Daje ono parę korzyści, po pierwsze nawilża się w tenże sposób błonę śluzową, po drugie spłukuje część patogenów, a także substancje zamknięte w płynie działają przeciwzapalnie oraz hamują wzrostowi dolegliwości. Przy płukaniu należy pamiętać, aby płyn miał prawidłową temperaturę, nie winien być ani za zimny ani za gorący. Jedną z najpopularniejszych płukanek jest sól rozpuszczona w wodzie. Ostatnio natomiast stopniowo się odchodzi z tej formy, ponieważ przy niskim stężeniu jest nieskuteczna, a przy wysokim może podrażniać błonę śluzową. Zdecydowanie bardziej zajmuje się przeróżnego typu zioła, pomiędzy innymi majeranek, tymianek, szałwię, rumianek lub lipę. Prawidłową ilość suszu należy zalać wrzącą wodą, parzyć pod przykryciem przez kilkanaście minut a potem po wystudzeniu zastosować do czyszczenia.

sposoby na bóle gardła - jakie najlepsze

Zioła, miód i maliny

Właściwe nawilżenie śluzówki przy bólu gardła jest wyjątkowo istotne, a można to zrobić przez właściwe nawodnienie. Że toż być zwykła herbata czy woda, może być pożywny rosół, a również przeróżnego typu herbatki ziołowe. Miód jest pewnym z najlepszych naturalnych antybiotyków, ma również liczne substancje pomagające zwalczać chorobę. Można go pomiędzy innymi pić z ciepłym mlekiem czy herbatą. Równie dobra oraz równie dobra jest malina – wyciąg lub herbatka nie tylko pomagają ograniczyć choroby bólowe, jednak także łagodzą kaszel oraz ograniczają temperaturę. Medycyna naturalna składa się na ziołach, a tychże więcej nie może zabraknąć przy leczeniu chorób gardła. Łagodząco oraz osłaniająco działają lipa oraz babka lancetowata, jednak przeciwzapalnie rozmaryn, tymianek, rumianek lub szałwia. Herbatki tworzy się podobnie jak płukanki, tyle iż się je kilka razy dziennie wypija.

Inne domowe sposoby

Przy choroby gardła niezwykle przydatny jest odpoczynek. Gdy będzie taka możliwość, to najlepiej położyć się na kilka dni do łóżka, wówczas organizm będzie miał energii na to, aby pokonać niebezpieczeństwo. Próby przechodzenia dolegliwości nie są niezbędne, ponieważ powszechnie zamiast ustąpić może się ona coraz bardziej rozwinąć. Poza płukaniem oraz herbatkami niezwykle zalecane są rozmaite syropy. Bardzo popularny jest z cebuli, pokrojoną w kostkę należy zasypać cukrem, a po kilku godzinach pojawi się dobry oraz dobry wyciąg. Mniej znany, co nie znaczy iż nieskuteczny, jest syrop z buraka. By go przygotować należy buraka dobrze umyć, wydrążyć nożem wgłębienie oraz nasypać do środka cukru. Nie można również zapominać o czosnku. Ma on całe bogactwo aktywnych substancji, jakie mają wartości antyseptyczne oraz wirusobójcze. Bardzo efektywny jest w postaci zmiażdżonej, można nim smarować kanapki czy dołączyć do szklanki ciepłego mleka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ