Kim jest osoba uzależniona?

0
754

Żyjemy w kraju, w którym od lat picie alkoholu na każdej imprezie jest uznawane za normę. Polacy dużą piją i z tego słyniemy na całym świecie. Niestety nadal jest tak, że każde urodziny, imieniny czy święta wiążą się ze spożywaniem dużej ilości alkoholu. Oczywiście nie oznacza to, że każdy Polak jest uzależniony. Jednak sporo naszych rodaków z całą pewnością ma problem z alkoholizmem, chociaż nie każdy jest tego świadomy.

Alkoholizm

Alkoholizm nie jest chorobą, którą można zauważyć patrząc na człowieka. Osoba uzależniona może naprawdę świetnie maskować wszystkie oznaki alkoholizmu i możemy długo nie wiedzieć, że ma z tym problem. Oczywiście w pewnym momencie nie da się już tego ukryć i nawet najlepsze kosmetyki nie zakryją szarej cery, wklęśniętych policzków oraz dołów pod oczami. Takie właśnie często są objawy uzależnienia od alkoholu. Do tego należy jeszcze wspomnieć o trzęsących się rękach oraz problemach z pamięcią. Alkoholicy bardzo wiele rzeczy nie pamiętają.

Jeżeli uważamy, że ktoś nam bliski ma problem z alkoholem i chcemy pomóc, to najpierw powinniśmy dowiedzieć się kim jest osoba uzależniona. Od dawna wiadomo, iż uzależnienie to choroba, którą da się wyleczyć. Jednak leczenie takiej choroby wcale nie jest takie proste, ponieważ przeważnie osoba chora po prostu tego nie chce. Alkohol bowiem pozornie daje bardzo dużo radości. Pozwala zapomnieć o problemach oraz sprawia, że człowiek się śmieje. Czasami też osoba chora nie chce się też przyznać do tego, iż ma problem z alkoholem. Nadal to jest bowiem coś wstydliwego i wielu alkoholików woli ukrywać się z piciem, żeby tylko nikt nie uznał, że mają problem. Oni już sami o tym doskonale wiedzą, ale nie chcą się do tego przyznać. Często samodzielnie próbują wyjść z nałogu, ale to przeważnie się nie udaje. Tutaj potrzebna jest specjalistyczna pomoc i alkoholik powinien to zrozumieć.

Żyjąc pod jednym dachem z osobą uzależnioną musimy się nauczyć pewnych rzeczy. Niestety ważne to jest nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla nas samych. Alkoholik może bowiem być nieobliczalny i wypominanie mu każdego dnia, że za dużo pije z całą pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba się nauczyć rozmawiać z taka osobą i pomóc jej zrozumieć, że ma problem. Wtedy jest znacznie większa szansa, iż zdecyduje się na terapię i wygra z nałogiem. Jeśli takiej osobie pomożemy, to na pewno będzie jej łatwiej. Tylko trzeba wiedzieć w jaki sposób można pomóc. Osoby współuzależnione również powinny skorzystać z terapii, która nauczy ich odpowiedniego zachowania.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ