Od czego zależy i ile wynosi stawka taksy notarialnej?

Zakup własnego domu to marzenie niemal każdego człowieka. Zwykle na własny dom odkładamy latami lub decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego. Wydawać by się mogło, że to jedyne koszta, jednak tak niestety nie jest. Kupując dom nabywca obciążony jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od ceny sprzedaży wpisanej w akcie notarialnym. Podatek ten nie dotyczy nieruchomości kupowanych z rynku pierwotnego. Oprócz podatku trzeba się liczyć z kosztami sądowymi. Koszty sądowe za wpis własności wynoszą zazwyczaj 200zł, jednak kupując dom na kredyt musimy także zapłacić za wpis hipoteki do księgi wieczystej, co kosztuje kolejne 200zł.
Kupując dom musimy także liczyć się z kosztami sporządzenia aktu notarialnego. To ile kosztuje notariusz jest zależne od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest rozporządzenie o maksymalnych stawkach taksy notarialnej. Drugim – dobra wola notariusza. Wspomniane rozporządzenie określa stawki maksymalne, a oznacza to, że notariusz może wziąć mniej niż przewiduje rozporządzenie (nie może jednak wziąć więcej!).
Rozporządzenie o maksymalnych stawkach przewiduje kilka progów taksy notarialnej. Przy wartości umowy do 3000zł taksa wynosi 100zł, przy wartości od 10-30 tys. taksa wynosi 100zł plus 2% nadwyżki powyżej 10 tys. złotych, przy wartości 30-60 tys. taksa wynosi 710 zł plus 1% nadwyżki powyżej 30 tys. złotych, przy wartości od 60 tys.zł do 1 miliona złotych taksa wynosi 1010 zł plus 0,4 % nadwyżki powyżej 60.000zł, natomiast przy wartościach od 1 do 2 milionów złotych taksa wynosi 4.770zł plus 0,2% nadwyżki powyżej 1 miliona złotych. Oczywiście taksa notarialna przewiduje też wyższe wartości umów – przy umowach o wartości powyżej 2 milionów złotych stawka taksy notarialnej wynosi 6.770zł plus 0,25% nadwyżki powyżej 2 milionów złotych, nie więcej jednak niż 10.000zł. Do wyliczonej stawki taksy notarialnej należy doliczyć koszty wypisów po 6 zł netto za stronę wypisu (przy standardowych umowach koszt wypisów wynosi zwykle 144zł plus VAT).

http://www.przedsiebiorczapani.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrecz z blokadą!
Następny artykułCały etat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ