Płytki podłogowe w kształcie rombów to oryginalne i designerskie rozwiązanie, które stanowi interesującą alternatywę dla standardowych kwadratowych płytek. Warto je stosować w miejscach, gdzie chcemy nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru i odrobinę niepowtarzalnego stylu.
Gdzie stosuje się płytki romby?
Płytki w kształcie rombów są szczególnie atrakcyjne w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, salon czy przedpokój. Dzięki swojemu wyjątkowemu kształtowi potrafią optycznie powiększyć przestrzeń, dodać jej lekkości i głębi. Co więcej, płytki romby świetnie komponują się zarówno z minimalistycznymi, jak i bardziej klasycznymi aranżacjami. Dlatego można je stosować w przypadku różnych stylów.
Jeśli chodzi o sam proces układania płytek rombów, to wymaga on trochę więcej cierpliwości i precyzji niż w przypadku standardowych płytek kwadratowych. Za to efekt jest naprawdę wart wysiłku. Płytki romb doskonale sprawdzą się zarówno jako główne wykończenie podłogi, jak i jako w formie dodatkowych akcentów, w postaci pasów czy wzorów, uzupełniających dotychczasowe rozwiązania.
Płytki romby i ich montaż
Płytki romby są ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem do wykończenia podłogi, jednak ich montaż może sprawiać pewne trudności. W porównaniu do standardowych kwadratowych płytek, płytki romby wymagają nieco więcej nakładu sił, precyzji oraz przede wszystkim cierpliwości podczas ich układania. Wiele osób decyduje się jednak na ich samodzielne zamontowanie i doprowadza całe zadanie do końca.
Jednym z głównych problemów jest ich nieregularny kształt. Aby uzyskać estetyczny i spójny wzór, niezbędne jest dokładne dopasowanie płytek do siebie, co może wymagać dodatkowej i wysoce precyzyjnej pracy. Ponadto, płytki romby często mają bardzo cienkie brzegi, co może powodować trudności ich z układaniem obok siebie.
Innym problemem może być układanie płytek na powierzchni podłóg o rozbudowanych kształtach. Wówczas należy zwrócić uwagę na dopasowanie płytek do krawędzi ścian oraz mebli. W takich sytuacjach konieczne jest bardzo precyzyjne cięcie, według ustalonych wcześniej linii. Należy w tym zastosować dodatkowe, specjalistyczne narzędzia.
Mimo tych trudności montaż płytek rombów jest w pełni wykonalny dla niezbyt doświadczonego fachowca oraz samouka. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub nie masz odpowiedniego sprzętu, wówczas lepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty.
Gdzie warto stosować płytki romby?
Płytki romby świetnie sprawdzą się w wielu różnych pomieszczeniach. Najlepiej będą pasować do tych, które pragniesz urządzić w nowoczesny lub designerski sposób. Często są wykorzystywane w łazienkach, którym dodają elegancji i szyku. Są wykorzystywane do pokrycia zarówno powierzchni ścian, jak i podłogi.
Płytki romby nadają się także do kuchni oraz przedpokoju. Będą w nich stanowić nie tylko istotne uzupełnienie aranżacji, ale również ułatwią sprzątanie całego pomieszczenia. Ich powierzchnia będzie osłaniać podłogi przed nadmiarem płynów oraz wody wykorzystywanej w trakcie mycia.
Także salon może być miejscem montażu płytek rombów. Szczególnie jeśli pomieszczenie to urządzone jest w stylu nowoczesnym lub epokowym. Wówczas możesz sięgnąć po dedykowane do konkretnej aranżacji kafelki-romby.