Woda perfumowana czy perfumy

W drogeriach czy w perfumeriach można kupić szereg kosmetyków zapachowych, które pozwalają na nadanie naszej skórze wyjątkowego aromatu. Wśród nich przede wszystkim wyróżnia się perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe, a także wody kolońskie. Czym one się od siebie różnią?

Zawartość aromatu

Najważniejszą różnicą, jaka pozwala na wyróżnienie kilka rodzajów produktów zapachowych, jest procentowe stężenie aromatu w konkretnym roztworze. Takie oznaczenie powinno znaleźć się na opakowaniu każdej buteleczki pachnącej wody. Tymczasem powszechnie każdy z tych kosmetyków określamy jako perfumy, choć zwykle nimi nie są.

Cena także wskazuje, czy pachnidło na naszej toaletce to perfumy, czy może tylko woda perfumowana lub toaletowa. Tanie perfumy najczęściej są tylko pachnącą wodą z niską zawartością aromatu. Czyste perfumy są najdroższymi kosmetykami z asortymentu wód perfumowanych, z racji tego, że posiadają największą zawartość „zapachu”. Wynosi ona od 15 do 30 proc. Na opakowaniu perfum powinniśmy znaleźć nazwę „Perfum” lub „Perfume”. Dzięki tak wysokiemu stężeniu aromatu w czystych perfumach, ich zapach utrzymuje się na skórze przez cały dzień. Wystarczy niewielka ilość naniesiona na szyję czy na nadgarstek, aby aromat był wyczuwalny przez długi czas.

Czy warto kupować wody toaletowe i perfumowane?

W odróżnieniu od czystych perfum, woda perfumowana ma stężenie aromatu na poziomie 8-15 proc. Jest ona tańsza od perfum, ale zapach utrzymuje się na skórze dosyć długo. Flakony wód perfumowanych najczęściej mają większą pojemność – co najmniej 30-50 ml, niż perfumy. Można je stosować na co dzień i na ważne wyjścia. Na butelce wody perfumowanej powinno się znaleźć oznaczenie „Eau de Perfum”.

Do codziennego spryskiwania skóry służy zaś woda toaletowa, z oznaczeniem „Eau de Toilette”, która zawiera od 4 do 8 proc. olejku zapachowego. Jest to rodzaj wody zapachowej popularny wśród męskich pachnideł – najczęściej wody perfumowane dla mężczyzn w ogóle nie występują.

Jest jeszcze znana wśród męskich zapachów woda kolońska „Eau de Cologne”. Jej stężenie aromatu nie przekracza 5 proc. i to najtańsza woda zapachowa na rynku kosmetycznym. Najmniejsza procentowa zawartość zapachu charakteryzuje dezodoranty i tzw. mgiełki zapachowe. Mają poniżej 2 proc. stężenia olejku aromatyzowanego. Są używane tylko doraźnie, a właściwy zapach bardzo szybko z nich ulatuje.

Na co dzień warto kupować na pewno wody perfumowane i toaletowe, znacznie tańsze od perfum. Utrzymują się one na skórze wystarczająco długo, aby usatysfakcjonować w tej dziedzinie klienta, ale oczywiście wszystko zależy od danego produktu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ