Zakup maty do jogi

Pierwsze kroki z jogą nie należą do łatwych. Przede wszystkim trzeba w sobie znaleźć motywację do systematycznych ćwiczeń, ponieważ tylko regularność daje upragnione efekty. Niektórzy też zastanawiają się, czy zakup maty do jogi jest koniecznym wydatkiem. Wydaje się, że warto zdecydować się na zakup maty. To nie są aż tak wysokie koszty, a jednak własna mata daje komfort i wygodę w codziennym użytkowaniu.

Joga kojarzy się przede wszystkim z minimalizmem i rzeczywiście do jej praktykowania nie potrzeba jakichś specjalnych strojów, obuwia i rozmaitych gadżetów. Ćwiczenia powinno wykonywać się boso, a ubiór nie może krępować ruchów. Pierwsze ćwiczenia można nawet przeprowadzać na kocu, jednak zakup maty do jogi należy rozważyć.  Na niej nie tylko wygodniej ćwiczyć, ale też praktycznie eliminuje się ryzyko przesuwania się czy zwijania, jak to zdarza się w przypadku użycia koca. Mata stanowi swoiste udogodnienie i jest bardzo praktyczna. Przydaje się nawet wtedy, kiedy uczęszczamy na zajęcia zorganizowane do szkoły jogi. Nie ulega wątpliwości, że przyjemniej praktykować jogę na własnej macie niż na takiej, którą przed nami użytkowało wiele innych osób. To także kwestia zachowania higieny.

Rynkowa oferta mat do jogi zadziwia swoją różnorodnością zarówno kolorystyczną, jak i w zakresie materiałów oraz wymiarów. Chodzi o to, aby każda osoba mogła wybrać model najbardziej jej odpowiadający i dopasowany również do sylwetki. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, a jeżeli skorzysta się z porad w profesjonalnym sklepie, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html to zdecydowanie łatwiej kupić matę idealną dla siebie i swoich wymagań. Co jest szczególnie ważne przy selekcji?

  1. Przyczepność maty

Niezwykle istotna jest kwestia bezpieczeństwa wykonywania poszczególnych pozycji, a dobrej jakości mata wykazuje świetną przyczepność do podłoża. Należy także zwrócić uwagę na to, aby ręce nie ślizgały się po powierzchni maty, gdyż grozi to nadwyrężeniem mięśni w trakcie przyjmowania kolejnej asany. Maty mające delikatnie karbowaną bądź falistą strukturę mogą okazać się wygodniejsze do ćwiczeń niż takie o gładkiej strukturze. Nie tylko zapobiegają ślizganiu, ale także skuteczniej amortyzują.

  1. Odpowiednia grubość maty

Nie ma reguły i jedni wolą cieńsze, a inni trochę grubsze maty do jogi. Te pierwsze mogą sprawiać pewne problemy, szczególnie w pozycjach wymagających klęczenia na kolanach. Maty mające 3,5-6 mm grubości zapewniają większy komfort. Nie odczujemy mocno twardości podłoża, a ponadto mata ochroni nas przed chłodem podłogi.

  1. Długość i szerokość

Standardowa szerokość maty, a więc 60 cm, wydaje się całkowicie wystarczająca, chyba że ktoś ma jakieś inne preferencje. Natomiast kluczowe będzie dopasowanie długości maty do wzrostu. Trzeba pamiętać, żeby przynajmniej kilkanaście centymetrów była dłuższa ona naszego wrostu, aby spokojnie na niej położyć się, ale również swobodnie wykonywać duże wykroki.

  1. Ulubiony kolor

Teoretycznie jest to drobiazg, ale z całą pewnością przyjemniej ćwiczy się w otoczeniu lubianej kolorystyki.

  1. Rozsądna cena

Zakup maty do jogi2
Zadziwiająco tania mata raczej nie spełni naszych oczekiwań, jednak nie musimy od razu kupować maty do jogi z najwyższej półki cenowej. Wydaje się, że spokojnie można wybrać matę, której cena oscyluje w granicach 100 zł i być z niej zadowolonym.

Zakup maty do jogi nie musi sprawić problemów, jednak trzeba pamiętać o powyższych wskazaniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ