Założenie działalności gospodarczej koszty

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie rozważają przyszli przedsiębiorcy, są koszty założenia działalności gospodarczej. Ci, którzy nie posiadają zbyt wiele własnych funduszy na start lub są niepewni powodzenia swojego pomysłu, najczęściej decydują się na najprostszą z form prowadzenia firmy – właśnie na jednoosobową działalność gospodarczą. Dla większych działalności czy pomysłów wymagających więcej, niż jednej osoby jako założyciela, kolejną opłacalną formą prowadzenia firmy, bazującą na tej samej podstawie, jest spółka cywilna. W ich przypadku można powiedzieć, że koszty założenia działalności gospodarczej są żadne.
Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku zakładania różnego rodzaju spółek. Dla przykładu spółka handlowa wymaga uzyskania dosyć kosztownego wpisu do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego – w wysokości 500 złotych oraz 100 złotych za ogłoszenie pierwszego wpisu w tak zwanym Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W przypadku wszystkich rodzajów spółek konieczne jest spisanie umowy w obecności notariusza, co również będzie kosztować współzałożycieli – ile, to zostanie określone na podstawie wkładu początkowego. Notariusz bierze zwyczajowo około 0,5% od tej kwoty. Do tego należy dodać również opłaty notarialne, uzależnione od indywidualnych kancelarii notarialnych. Jeśli kapitał zakładowy jest mniejszy niż 3 000 złotych, opłata wyniesie 100 złotych, jednak jeśli będzie to wysokość rzędu 60 000, kwota wyniesie 1 110 złotych.
Poza popularną jednoosobową działalnością gospodarczą, która nie musi mieć prawnie żadnego kapitału początkowego, równie popularną formą prowadzenia firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W jej przypadku wkład własny nie musi być wysoki, wystarczy bowiem 5 000 złotych. Zaletą spółki z o.o. jest również to, że za ewentualne fiaska finansowe odpowiada sama firma, a nie poszczególni wspólnicy.

http://www.mediaelite.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dużo zarabiać
Następny artykułZarobki spedytora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ