Bali - kiedy warto pojechać?

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Każdego roku przyciąga mnóstwo turystów. Wystarczy zapoznać się z kilkoma zdjęciami tego niezwykłego miejsca, aby zrozumieć, dlaczego tak wiele osób chce zobaczyć je na własne oczy. Oryginalny folklor, muzyka, taniec, dopasowane do potrzeb turystów usługi… na to wszystko możemy liczyć, jeśli planujemy wycieczkę na tę cudną wyspę. Ale na kiedy zaplanować wyjazd?

Pora sucha i deszczowa

Klimat Bali uwarunkowany jest działaniem monsunu południowo-wschodniego i monsunu północno-zachodniego. Pierwszy związany jet z porą suchą, natomiast drugi zapewnia gwałtowne deszcze. Planując wakacje warto uwzględnić zmiany klimatyczne, jeśli nie chcemy na miejscu przeżyć sporych rozczarowań.

Deszczowa pora zaczyna się około października i trwa mniej więcej do marca/kwietnia. Warto wiedzieć, że najobfitszych deszczów często nie można przewidzieć. Bywa, że pojawiają się one w grudniu i styczniu, jednak potrafią zaskoczyć również w innych miesiącach.

W porze suchej wilgotność powietrza jest niższa, a klimat jest duszny i suchy. Takie miesiące nie oznaczają jednak, że opady nie występują wcale – pojawiają się i przynoszą chwilową ulgę od upałów. Najrzadziej występują w sierpniu. Jadąc na Bali w porze suchej warto pamiętać o wyposażeniu się w kremy z filtrem UV oraz w przewiewną odzież z naturalnych materiałów. Dobrze wiedzieć też, że najcieplejszym miesiącem jest maj.

Jak kształtują się ceny?

Nie tylko miejscowe hostele, ale również linie lotnicze, na czas pory deszczowej oferują różnorodne zniżki i promocje. Jeśli jakiś lot kusi nas bardzo atrakcyjną ceną, warto sprawdzić, czy podróż nie przypada czasem na najbardziej deszczowe miesiące. Z drugiej strony szacuje się, że ilość dni deszczowych w porze monsunowej to ok 10-16 dni w ciągu miesiąca; czasem więc nawet przed dwa tygodnie jest sucho. Opady bywają intensywne, ale często dość krótkie. To oznacza, że poznawanie Bali może być możliwe w porze deszczowej, jeśli nastawimy się na przerwy w zwiedzaniu.

Jak widać, na Bali możemy jechać o każdej porze roku. Jeśli chcemy wygrzewać się na plaży, ale zwiedzić też naturalne atrakcje wyspy, warto podróż zaplanować między kwietniem a wrześniem – jest słonecznie, ale nie tak parno jak w pozostałych miesiącach pory suchej. Można znaleźć sporo opinii osób, które były na Bali w porze deszczowej i swoją wycieczkę wspominają świetnie (m.in. dlatego, że na wyspie było dużo mniej turystów). Wybór terminu wyjazdu jest więc sprawą dość indywidualną i zależy od tego, jakie mamy oczekiwania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ