Implantologia stomatologiczna, czyli sposób na odbudowę utraconego zęba

Utrata nawet jednego zęba to dla wielu osób problem natury estetycznej, ale też znaczny dyskomfort w gryzieniu i żuciu pokarmów. W celu odbudowy zębów stosowane są rozwiązania protetyczne, wśród których znajdują się mosty do odbudowy pojedynczych ubytków, oraz protezy przy większych brakach w uzębieniu. Alternatywą dla standardowych rozwiązań protetycznych staje się implantologia stomatologiczna.

Implantologia alternatywą dla protetyki

Implantologia stomatologiczna pozwala na rekonstrukcję pojedynczego zęba, jak również odbudowę większej ich ilości w przypadku znacznych braków w uzębieniu. Rekonstrukcja następuje w wyniku wszczepienia implantu zębowego w miejsce utraconego zęba. Częścią implantologii stomatologicznej, oprócz odbudowy zęba, jest również rekonstrukcja kości szczękowej i żuchwy. W wyniku długotrwale występującego braku w uzębieniu następuje bowiem zanik kości, która musi zostać odbudowana, aby możliwe było wszczepienie implantu zębowego. Jeśli chodzi o wstawianie implantów zębowych w Warszawie, to możemy z całą pewnością polecić usługi Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT.

Implanty zębowe zyskują na popularności z wielu powodów. Przywracają estetykę pięknego i zdrowego uśmiechu, ale przede wszystkim zapewniają komfort żucia i gryzienia na poziomie porównywalnym z fizjologicznym – czego niestety nie dają standardowe rozwiązania protetyczne. Implanty stosowane są w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu, jak również większych czy nawet całkowitego bezzębia. Służą rekonstrukcji zębów w przypadku ich utraty, jak też braku zawiązka zęba stałego – w miejsce mlecznego nie wyrasta stały.

Implanty zębowe stosowane są często jako podstawa protetyczna dla trwale na nich mocowanych mostów lub protez.

Proces wszczepiania implantu zębowego

Zabieg wszczepienia implantu zębowego może być przeprowadzony zaraz po utracie zęba, jak również w późniejszym czasie. Może być wykonywany u dorosłych pacjentów w różnym wieku, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi ku temu przeciwwskazań. Jeśli jednak rekonstrukcja metodą implantologiczną przeprowadzana jest po roku od wystąpienia braku w uzębieniu, konieczna może być odbudowa kostna wyrostka zębodołowego lub dna zatoki szczękowej.

Implant zębowy zbudowany jest z:

  • tytanowej śruby pełniącej funkcję korzenia,
  • łącznika (tzw. filar protetyczny),
  • korony (porcelanowa) imitującej górnej części zęba.

Zabieg wszczepienia implantu poprzedza konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania i dokonuje oceny stanu uzębienia, kości i dziąseł pacjenta (na podstawie zdjęcia rtg pantomograficznego lub tomografii 3D).

Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W miejscu umieszczenia implantu najpierw nacinane jest dziąsło, a następnie nawiercana kość, w której umieszcza się korzeń, czyli implant z tytanu zdolny do integracji z kością, a niepowodujący reakcji alergicznych. Po około dwóch tygodniach zdejmowane są szwy z dziąsła, ale proces integracji tytanowego korzenia z kością trwa do 6 miesięcy. Jeśli dodatkowo kość była rekonstruowana, wówczas okres ten może wynieść nawet do 9 miesięcy. Po tym czasie na wierzch implantu mocowany jest łącznik (śruba gojąca), a po kilku dniach korona zębowa.

Implanty zębowe a higiena jamy ustnej

Implanty są na całe życie, pod warunkiem, że przestrzegana jest prawidłowa higiena jamy ustnej – szczególnie ważna jest ona tuż po zabiegu, aby zapewnić dobre gojenie się. Po wszczepieniu implantów i umocowaniu korony powinna obejmować szczotkowanie (dwa razy dziennie) i nitkowanie w celu usunięcia osadów, a także płukanie jamy ustnej. Ponadto, podobnie jak zęby, również implanty wymagają regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, o czym każda klinika implantologiczna informuje pacjentów.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ