Wizyty u dentystów nie są dla nas niczym przyjemnym. Staramy się ich unikać jak ognia, a nasze dzieci niestety szybko to zauważają. Zupełnie mimowolnie nastawiamy je wrogo do tego rodzaju leczenia. Jeśli natomiast chcemy, by w najbliższym czasie nasze dziecko odbyło swoje pierwsze spotkanie z dentystą, musimy je do tego jak najlepiej przygotować. Kluczowa tutaj okaże się spokojna rozmowa. Zadbajmy też o to, by klinika stomatologiczna w Poznaniu, do której zapisujemy swoje dziecko, miała doświadczenie w zajmowaniu się małymi pacjentami. Od samych lekarzy sporo może zależeć.

Zanim taka wizyta się odbędzie, to my będziemy musieli porozmawiać o niej ze swoim dzieckiem. Wybierzmy do tego odpowiedni moment – może to być przerwa w trakcie zabawy bądź wolna chwila tuż po posiłku. Sprawdźmy, czy nasze dziecko jest w dobrym humorze i jeśli wszystko będzie w porządku, zacznijmy mu opowiadać o ząbkach. Powiedzmy, jak ważne jest to, by o nie dbać. Stwórzmy swoją zabawną historię i w ciekawy sposób przedstawmy maluchowi zawód dentysty. Opisujmy w miarę rzetelnie, czym taki stomatolog się zajmuje, cały czas mając spokojny i opanowany głos. Reagujmy na pytania swojego dziecka i odpowiadajmy na każde z nich. Pilnujmy jednak tego, by w trakcie rozmowy nie używać słów takich jak: ból, nieprzyjemne, dyskomfort, złe. Opowiadajmy o dentyście jak o magicznej wróżce, która leczy ząbki ludzi i dba o ich zdrowie. Im ciekawiej i wyraźniej scharakteryzujemy postać takiego lekarza, tym szybciej nasze dziecko się do niego przekona. Wręcz nie będzie mogło doczekać się momentu, w którym nareszcie samo sprawdzi, jak wygląda taka klinika stomatologii.

To my jesteśmy największym przykładem dla swoich dzieci. Nawet wyżej opisana rozmowa nic nie da, jeśli sami pokażemy maluchom, że boimy się dentystów. Uważajmy więc na to, by nie rozmawiać ze swoim partnerem o czekających nas zabiegach, tym bardziej jeśli mamy zamiar przeklinać, podnosić głos bądź płakać. Pilnujmy się na każdym kroku, aby nie zniechęcić dziecka do dbania o zęby.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką stomatologii: http://klinika-stomatologiczna-poznan.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ