Jak widzi kot

Kot oprócz oczywiście psa jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka. W odróżnieniu od psa jest on większym indywidualistą i często chodzi własnymi ścieżkami. Jednak wiele kotów potrafi także w sposób oczywisty okazać swoje przywiązanie do człowieka, poprzez mruczenie, podejmowane próby zabawy, a także ocieranie się swoim ciałem o nogi swojego opiekuna. Wielu właścicieli kotów zastanawia się jak widzi kot. Z całą pewnością nie postrzegają one świata tak samo jak ludzie. Niektóre osoby są przekonane, że koty widzą świat jedynie w kolorach czerni i bieli. Jest to błędne stwierdzenie, gdyż najnowsze badania naukowe dowodzą iż koty postrzegają swoje otoczenie w odcieniach niebieskiego, żółtego i zieleni. Koci obraz jest zamazany i mniej wyostrzony niż obraz widziany ludzkimi oczami. Co ciekawe, koty kątem oka widzą o wiele szerzej niż ludzie.
W słabym świetle koty widzą kilkakrotnie lepiej i wyraźniej niż ludzie. W całkowitej ciemności koty prawdopodobnie nie dostrzegają niczego. Ich wrażliwość na słabo natężone światło polepsza błona odblaskowa, która mieści się tuż za siatkówką. Zawdzięczają to także większej ilości pręcików w siatkówce. Pręciki są komórkami światłoczułymi, odpowiedzialnymi za postrzeganie kształtów i ruchu. Pręciki są również doskonałym rejestratorem ruchu, co sprawia że koty doskonale radzą sobie ze śledzeniem szybko poruszających się obiektów jak na przykład myszy czy owady. Spektrum widzianych barw jest mniejsze niż ludzkie, gdyż posiadają one znacznie mniejszą ilość czopków na siatkówce, odpowiedzialnych za dostrzeganie różnych barw.
Koty widzą ostro przedmioty położone w bliskiej odległości, najdalej oddalonej od nich do około pięciu metrów. Bardziej oddalone obiekty są dla kotów przymglone, podobnie jak u ludzi cierpiących na krótkowzroczność. Koty także nieostro widzą przedmioty które znajdują się tuż pod ich nosami.
Niestety są to tylko wyniki badań naukowych, gdyż w dalszym ciągu ludzie nie są wstanie porozumieć się z kotami aby dowiedzieć się co i jak w rzeczywistości widzą.

http://mydlanyraj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ