rozwód a rozwój dziecka

Na łamach portalu Zabobon.pl w zakładce http://www.zabobon.pl/dziecko-po-rozwodzie/ pojawił się dość interesujący artykuł na temat tego, jak dziecko może odczuć następstwa rozwodu swoich rodziców. W odniesieniu do niego, można jednoznacznie stwierdzić, że dziecko każdorazowo będzie odczuwać znaczne skutki uboczne tej istotnej decyzji swoich rodziców. Czy tak na prawdę rozwód jest nieunikniony we wszystkich sytuacjach? Czy aby na pewno nie można uniknąć tego bardzo stresującego dla wszystkich biorących w nim udział stron przewodu sądowego?

Niekiedy rozwód wydaje się jedyną drogą ucieczki od niekomfortowej, często wręcz tragicznej sytuacji rodzinnej. Czy jednak kierując się własnymi przekonaniami, rodzice decydując się na rozwód biorą pod uwagę dobro swoich dzieci?

Rozwód odciśnie znaczne piętno na późniejszym życiu rozwiedzionych rodziców jak i ich dzieci. Często pojawią się zgrzyty – w przypadku chociażby chęci spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem, czy kwestii opieki nad nim w sytuacjach w których konieczne jest nasze uczestnictwo jak delegacje z pracy, szkolenia czy inne. Małżeństwa często jednak nie biorą tego pod uwagę we wstępnym stadium tego długotrwałego procesu, gdyż decyzja o rozwodzie bardzo często jest spontaniczna, jako skutek nakrycia współmałżonka na zdradzie, albo intrydze. Mimo tak zwrotnych sytuacji w życiu – choć to nie łatwe wbrew pozorom – ludzie którzy stają przed taką decyzją powinni się kierować nie tylko dobrem swoim, ale również i dziecka. Wiele jest też sytuacji gdzie uniknąć można by było konieczności rozwodu czy separacji, jednak ze względu na swoją dumę i honor partnerzy idą w zaparte i nie godzą się na przyjęcie przeprosin i rozpoczęcie życia od nowa.

Zastanówmy się jednak nad samymi konsekwencjami dla dziecka w przyszłości. Najczęściej do rozwodów dochodzi, kiedy dzieci są w wieku szkolnym. Ten czas jest bardzo istotny dla nich samych, ponieważ w tym okresie kształtuje się ich psychika i pojęcie otaczającego ich świata. Te trochę starsze, o większym stopniu rozumowania mogą czuć się odrzucone przez rodzica, który się wyprowadza – najzwyczajniej w świecie zaczyna im brakować jego bliskości. Może to odegrać kluczową rolę w kształtowaniu się przekonań dziecka co do swoich priorytetów życiowych.

Dzieci w tym czasie potrzebują również być zauważane, a to w sposób zdalny przez rodzica znajdującego się w separacji jest niemożliwe. Jest to również czas, kiedy to dziecko jest „rozszarpywane” wewnętrznie przez rodziców na wskutek ich własnych sporów. Zdarza się że matka lub ojciec próbują przeciągnąć dziecko na swoją stronę, podjudzając je przeciw byłemu małżonkowi. Nie jest to sytuacja komfortowa dla dziecka, a jej skutki będą odczuwalne w późniejszym jego życiu.

Czy więc rozwód jest zawsze konieczny? To zależy już od samych rodziców. Muszą jednak w tym całym sercowym zamieszaniu pamiętać o dobru swojego dziecka.

Przeczytaj też: http://www.mamopedia.pl/cesarskim-cieciu-mozna-karmic-piersia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ