Bo w domu nie musi być nudno - 5 prostych eksperymentów chemicznych dla dzieci

Chociaż tak naprawdę nie musi padać – nie od dziś wiadomo, że uwaga maluchów jest wartością kapryśną i trudno ją utrzymać. Nawet z pozoru bardzo ciekawe i absorbujące zajęcie często zajmuje pociechę tylko na kilka minut. Jednocześnie dzieci są bardzo ciekawe świata i potrafią zadawać wiele pytań. Czemu więc nie odpowiedzieć na kilka z nich w sposób bardziej intrygujący i ciekawszy, wykorzystując przy tym dostępne w domu produkty? Domowe eksperymenty chemiczne i chemia dla dzieci to doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu z dzieckiem i równocześnie – umożliwienie maluchowi nauki przez zabawę.

Domowa lawa w ulubionym kubku

Przygotuj: olej roślinny, wysokie szklane naczynie, wodę, tabletkę musującą (mogą to być na przykład rozpuszczalne, musujące witaminy), barwnik spożywczy (uatrakcyjni doświadczenie, chociaż nie jest wymagany, by się ono udało)

Przygotowanie i przebieg doświadczenia: do naczynia wlej niewielką ilość wody i dodaj do niej kilka kropel barwnika. Wymieszaj zawartość. Następnie wlej olej – musi być go dość dużo, jeśli używasz standardowej szklanki, napełnij ją mniej więcej w 3/4. Po chwili, gdy nad wodą stworzy się warstwa oleju, wrzuć do mieszaniny tabletkę musującą. Wkrótce pojawią się bąbelki – efekt jest bardzo interesujący!

Wulkan pełen barw

Przygotuj: sodę oczyszczoną, ocet spożywczy, wysokie przezroczyste naczynie – na przykład szklankę, barwnik spożywczy (podobnie jak w poprzednim doświadczeniu – stanowi on urozmaicenie)

Przygotowanie i przebieg doświadczenia: do szklanki wlej ocet (około 15 ml wystarczy w zupełności), następnie dodaj kilka kropel barwnika spożywczego. Wymieszaj zawartość naczynia, a następnie wsyp do niego łyżeczkę sody oczyszczonej. Możecie razem z dzieckiem zaobserwować, jak wulkan „wybucha” kolorową pianą!

Trochę inna ciecz

Przygotuj: dużą, najlepiej dosyć płaską miskę, mąkę ziemniaczaną i wodę (wody objętościowo ma być dwa razy mniej niż mąki)

Przygotowanie i przebieg doświadczenia: wodę, podobnie jak we wcześniejszym doświadczeniu, możesz zabarwić odrobiną barwnika. Do miski wsyp mąkę, dodaj wodę, a następnie połącz je ze sobą – powinna powstać gładka, jednorodna masa. Weź odrobinę powstałej masy do ręki – powinna swobodnie ściekać przez palce. Teraz ją ściśnij – widzisz różnicę? Tak działa ciecz nienewtonowska! Możesz urozmaicić zabawę, wykorzystując na przykład łyżkę do odcedzania.

Solne kryształy

Przygotuj: wodę, sól, nitkę i patyczek oraz słoik lub inne szklane naczynie

Przygotowanie i przebieg doświadczenia: ten eksperyment wymaga trochę cierpliwości. Do słoika wlej wodę i wsyp sól – powinien powstać roztwór nasycony, czyli po dodaniu kolejnej porcji soli, nie powinna się ona rozpuszczać. Następnie owiń patyczek nitką i połóż go na wlocie słoika w ten sposób, by nitka była zanurzona w roztworze. Po pewnym czasie będzie można zaobserwować, że na nitce osadzają się solne kryształy, które stale rosną!

Sztuczny śnieg

Przygotuj: piankę do golenia (im więcej, tym więcej śniegu powstanie) oraz sodę oczyszczoną (objętościowo tyle, ile jest pianki), a także tacę kuchenną

Przygotowanie i przebieg doświadczenia: na tacę wyciśnij piankę, a następnie posyp ją sodą oczyszczoną. Wymieszaj składniki razem – jeżeli sody jest za mało, dodaj kolejną porcję, masa powinna się zbrylać, tak, żeby można było z niego ulepić różnorodne kształty.

Jak widać eksperymenty chemiczne w domu są proste i ciekawe!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ