cynk

Cynk działa bardzo dobrze nie tylko na skórę, włosy i paznokcie.

Działanie cynku

Cynk jest metalem, który w niewielkich ilościach jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajduje się on we wszystkich komórkach naszego ciała. W każdym organizmie jest od 2 do 3 gram cynku. Warto jest wiedzieć, że odpowiada on  za proces podziału komórek. Dlatego też jest więc on szczególnie ważny w ciąży. Dodatkowo pozwala prawidłowo odczuwać smaki i zapachy, odpowiada za piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk jest również składnikiem wielu białek, jak również uczestniczy w ich syntetyzowaniu .Zarówno RNA jak też DNA, bierze ważny udział w stabilizacji układu kostnego i błon komórkowych. Bardzo dobrze odtruwa po zatruciu metalami, np. kadmem czy też ołowiem. Ważny jest także przy prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży Dzięki niemu odpowiednio funkcjonują hormony na przykład insulina.

Niedobór cynku w diecie

Warto jest wiedzieć, że niedobór cynku jak również jego nadmiar może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli mamy zbyt niski poziom lekarz najprawdopodobniej przepisze nam cynk w tabletkach. Wspieranie naszego organizmu różnymi suplementami jest bardzo ważna dlatego, że nieleczony niedobór cynku może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń. Takich jak na przykład stany zapalne skóry, słabe gojenie się ran, zahamowanie wzrostu obniżenie naszej odporności, wypadanie włosów i nie widzenie w ciemności. Głównymi przyczynami niedoboru cynku są na przykład zaburzenia odżywiania i choroby układu pokarmowego. Na przykład przyjmowanie kwasu foliowego, wapnia, żelaza czy miedzi w nadmiernych ilościach. Dodatkowo wiadomo jest, że w czasie menopauzy u kobiet zawartość cynku zmniejsza się. Również wtedy im jesteśmy starsi tym bardziej powinniśmy zadbać o prawidłową suplementację.

niedobory cynku - jak im zapobiec

Nadmiar cynku

Tak naprawdę za wysoki poziom cynku w naszym organizmie zdarza się naprawdę rzadko. Jeśli natomiast wchłanianie cynku jest za duże to może nastąpić niedokrwistość. Powodowana przede wszystkim nie właściwą gospodarką miedzi lub też podwyższyć sobie poziom złego cholesterolu we krwi a obniżyć ten dobry.

Naturalne wchłaniacze cynku:

Aby więc nasze zapotrzebowanie na cynk każdego dnia było odpowiednie powinno znaleźć się 6,8 mg tego właśnie pierwiastka na naszym talerzu, wiadome jest również że to panowie potrzebują więcej cynku ponieważ aż 9mg. Bardzo dużo cynku jest w takich produktach jak na  przykład:

wątroba cielęca (8,4 mg/100g) i wieprzowa (4,5 mg/100g),

migdały (3,2 mg/100g),

pestki dyni (7,5 mg/100g),

ser ementaler tłusty (4,05 mg/100g),

kakao (6,5 mg/100g),

kasza gryczana (3,5 mg/100g),

salami (3,2 mg/100g).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ