Jak przygotować się do rozszerzenia na własną rękę

Niebawem uczniowie przedostatnich klas będą musieli złożyć deklaracje maturalne, co oznacza, iż powoli powinni zdecydować, jakie rozszerzenia wybiorą. Mogą to być te, których uczą się w szkole, rozszerzają je z nauczycielami, ale nie tylko. Oprócz tego, uczniowie mogą także wybrać przedmiot, z którym nie mieli większej styczności, jednak będzie on dla nich korzystny przy rekrutacji na ich wymarzone studia. Nie jest to łatwy orzech do zgryzienia, jednak podjęcie się tego nie musi być takie trudne. Istnieje wiele sposobów, które potrafią znacznie przygotować ucznia do napisania do rozszerzenia na własną rękę. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Zapisz się na korepetycje!

Nie powinno być zaskoczeniem, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym wyzwaniem, będzie zapisanie się na korepetycje. Jest to szczególnie istotne, jeśli mowa o przedmiotach ścisłych, ciężko jest zrozumieć je samemu, choć oczywiście jest to możliwe. Korepetycje będą jednak bardzo pomocne również w przypadku przedmiotów humanistycznych takich jak historia czy wiedza o społeczeństwie. Wybrany przez Ciebie nauczyciel dostosuje do Ciebie indywidualny program, według którego najłatwiej będzie Ci zrozumieć zagadnienia. Wszystko z czym się borykasz zostanie przez niego wytłumaczone, dzięki czemu nauka przyjdzie Ci znacznie łatwiej. Oczywistym jest, że i tak będziesz musiał poświęcić na to sporo czasu sam, poza korepetycjami.

Przygotuj materiały

Jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do matury są materiały, które zawierają wszelkie potrzebne informacje, które wykorzystasz w trakcie pisania matury. Najbardziej istotne będą tutaj oczywiście podręczniki do liceum, gdyż w nich zawarta będzie większa część wiedzy. Dobrze, jeśli wśród Twoich znajomych znajdzie się ktoś, kto rozszerza ten przedmiot z nauczycielem. Będziesz mógł pożyczyć od niego notatki, aby sprawdzić, na czym skupiał się nauczyciel, co może być szczególnie pomocne. Wszelkiego rodzaju vademecum (przykładowo te, które w swojej ofercie ma Nowa Era ,,Teraz matura’’) również będą warte zainwestowania w nie. Pomogą one w uporządkowaniu wiedzy teoretycznej i zapoznaniu się z pewnego rodzaju schematami, które występują w arkuszach maturalnych.

Arkusze maturalne

Nie powinno być zaskoczeniem, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Są one dosyć schematyczne, dzięki czemu po części można wiedzieć, czego się spodziewać. Przy wykonywaniu ich w łatwy sposób można utrwalić zdobywaną wiedzę i jednocześnie nauczyć się nowych rzeczy. Oprócz arkuszy maturalnych, które pojawiły się w poprzednich latach na oficjalnych maturach (nie tylko tych w maju, ale również drugich terminach, poprawkowych, a także na maturach próbnych) można zakupić gotowe przykładowe arkusze, stworzone przez wydawnictwa, dzięki którym nauka do matury pójdzie sprawnie i przyjemnie.

Poświęć na to czas

Punktem o którym nie wolno zapomnieć jest ten, że zdawanie rozszerzenia na własną rękę wykłada dużego nakładu pracy i czasu. Twoja praca powinna być przede wszystkim systematyczna, staraj się każdego dnia nauczyć czegoś nowego, a przede wszystkim rozwiązuj zadania. Oczywiście równie ważny będzie odpoczynek. W swojej nauce powinieneś zachować równowagę, aby nie zniechęcić się do niej. Spaceruj, nawadniaj się, jedz regularnie, oddawaj Twoim ulubionym zajęciom. Znajdź czas dla siebie, bo w innym przypadku z nauki możesz niewiele wynieść.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ