Czym jest klej przewodzący

Ciągłe zmiany oraz miniaturyzacja w elektronice stawiają nowe wyzwania. Coraz mniejsze komponenty oraz małe obudowy zmuszają do zamontowania w niej kilku małych płytek drukowanych zamiast jednej dużej. Co więcej, muszą być ze sobą złączone w sposób oszczędzający miejsce. Problemem może być także zbytnia twardość lutowia, które nie zapewnia dobrego połączenia elastycznego.

Kiedy zastosować klej przewodzący?

W sytuacji, gdy wykonanie połączenia za pomocą tradycyjnego lutowia jest niemożliwe lub utrudnione można użyć tego preparatu. Jest to materiał który, ze względu na swoją wysoką elastyczność można użyć do wykonania połączeń odpornych na drgania.Używając kleju przewodzącego można również wykonać ścieżki lub połączenia na szkle. Ta właściwość Pokazuje, jakim on jest niezwykłym materiałem. Co więcej, klej przewodzący nie zawiera w swoim składzie żadnych rozpuszczalników oraz ołowiu. Te składniki są niebezpieczne dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Zawiera on w swoim składzie cząstki metalu, najczęściej srebra, które zapewniają efektywny przepływ prądu.

Właściwości i parametry kleju przewodzącego

Jego doskonała adhezja do gładkich powierzchni, takich jak szkło oraz tworzywa sztuczne, jest na poziomie niedostępnym dla tradycyjnego lutowia. Daje to nieograniczone możliwości projektowania płytek drukowanych. Ponadto duża odporność na wilgoć powoduje, że używać go można w wilgotnym środowisku.Wada produktu w postaci dłuższego procesu schnięcia może być ograniczona poprzez zwiększenia temperatury w obrębie wykonywanych prac. Po wyschnięciu powłoka jest odporna na wilgoć i zwarcia.Parametry substancji łączącej uzależnione są od ilości i jakości wykorzystanego metalu. Najczęściej jest to sproszkowane srebro. Jego zawartość do ok. 80-90% daje odpowiedni przepływ prądu. Grubość połączenia jest uzależniona od zastosowanych drobinek metalu i może być znacznie cieńsze od tradycyjnego lutowia.

Problemy w zastosowaniu

Używanie tego rodzaju kleju wiąże się z pewnymi niedogodnościami takimi jak trudność przy aplikacji. Pasta o niskim nasyceniu drobinkami metalu będzie mieć zbyt płynną konsystencję. Może to spowodować tworzenie się pęcherzyków.Całe szczęście można tego uniknąć stosując klej przewodzący o dużej zawartości metalu. Niestety wraz ze wzrostem jego ilości rośnie również jego cena. Należy pamiętać, że pasty tego typu produkowane są w oparciu o opiłki srebra.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ