Posiadanie blizn nie jest dla nikogo z nas przyjemnością. Bez względu na to skąd pochodzą i jakiego są typu, sprawiają nam dyskomfort – w efekcie nie możemy czuć się we własnym ciele całkowicie wolnymi i cieszyć się z życia. Im większa blizna, tym większy dyskomfort i wstyd, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Jednym z najpopularniejszych rodzajów blizn są blizny zanikowe. Jak sobie z nimi radzić
Rodzaje blizn
Wśród blizn wyróżniamy kilka rodzajów, które są uwarunkowane sposobem powstawania. Znamiona i blizny mogą powstawać w wyniku uszkodzeń mechanicznych, jako konsekwencja ciąży (rozstępy), złej regeneracji tkanki po zabiegach chirurgicznych czy po trądziku czy ospie. Wiele blizn jest możliwych do usunięcia za pomocą lasera, jednak w kilku przypadkach, zwłaszcza gdy są one umiejscowione w nietypowych miejscach, może nie być to wskazane.
Czym jest blizna zanikowa?
To blizna, która powstaje w wyniku niewłaściwej syntezy nowej tkanki. Nazywana jest także atroficzną. Blizny zanikowe powstają w wyniku rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry. Zwykle mają okrągły lub półokrągły kształt, przypominają zagłębienia w skórze, a ich wielkość jest zależna od intensywności przechodzonego trądziku czy ospy.
Jak sobie z nimi radzić?
Istnieje kilka sposobów na likwidację blizn zanikowych. Z jednej strony jest to zabieg, a więc laserowe usuwanie niedoskonałości, jednak nie tylko jest to rozwiązanie drogie, ale także dość inwazyjne. Zdecydowanie lepiej jest użyć maści, żelów oraz plastrów. Jednak od ich rodzaju zależy to, czy będą skuteczne. Najbardziej interesującym rozwiązaniem mogą być żele i plastry sylikonowe, m.in. takie jak Sutricon. Są one skuteczne i nieinwazyjne, a przy tym łatwe w zastosowaniu i stosunkowo niedrogie.
Blizna zanikowa to dość często występująca blizna, która oszpeca twarz. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą ją usunąć, niekoniecznie w tak inwazyjny sposób, jak robią to zabiegi laserowe. Więcej o bliznach znajdziesz na wszystkoobliznach.pl.