Kosmetyki organiczne

Pojęcia kosmetyki naturalne oraz organiczne są mylnie traktowane jako jedno i to samo. Są to bowiem dwie różne kategorie produktów kosmetycznych. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie. Świadomy wybór kosmetyków to bowiem zawsze rozsądny wybór. Sprawdźmy więc, czym dokładnie są te dwie grupy produktów, aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą zakupu.

Kosmetyki organiczne a kosmetyki naturalne

Naturalne kosmetyki to dokładnie te, które zawierają składniki roślinne, mineralne oraz zwierzęce (bez szkody dla zwierząt). W ich składzie może się jednak znaleźć śladowa ilość składników pochodzenia syntetycznego. Kosmetyki organiczne określane też jako „bio” kosmetyki bezwzględnie muszą spełniać określona normę 90% składników naturalnych pochodzenia organicznego. Zwykle muszą one pochodzić z kontrolowanych upraw, gdzie nie stosuje się pestycydów, nawozów sztucznych, a rośliny nie są poddawane genetycznej modyfikacji.

Kosmetyki organiczne

 Kosmetyki organiczne a certyfikat

Na rynku można znaleźć rzeczywiście szeroki wybór produktów kosmetycznych reklamowanych jako w pełni naturalne. Do końca wcale nie musi być to prawdą. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę kosmetykami organicznymi, to mają one specjalne certyfikaty. Są to dokładnie certyfikaty renomowanych organizacji przeprowadzających kontrolę. Najbardziej restrykcyjnym z certyfikatów jest USDA Organic. Tu produkt musi być w 100% naturalny. Jego składniki w 95% muszą być pochodzenia organicznego. W Polsce mamy do czynienia z certyfikatem ECOCERT. Ten wymaga jednak od produktu tylko 10% ekologicznych surowców.

Kosmetyki organiczne – dlaczego warto je stosować?

 

Mówimy w tym momencie wyłącznie o kosmetykach organicznych z górnej półki, czyli tych z restrykcyjnymi certyfikatami. Są one najlepsze dla naszej skóry czy włosów, ponieważ zawierają wyłącznie naturalne składniki. Nie powodują podrażnień, nie wywołują żadnych dolegliwości czy chorób, a co więcej potrafią naprawić szkody wywołane przez stosowanie klasycznych kosmetyków. Kosmetyki te należy dopasować do konkretnego rodzaju cery. Tak samo jak w przypadku kosmetyków tradycyjnych mamy w ich przypadku podział zapewniający najlepsze dopasowanie według indywidualnych oczekiwań. Zdrowie mamy jedno. Świadoma pielęgnacja skóry i włosów jest w świetle zdrowia tak samo ważna jak prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna czy też eliminowanie stresu. Każdy moment w naszym życiu jest odpowiedni na dobre zmiany. Zwłaszcza jeśli chodzi o nasze zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ