Cera naczyniowa dotyka sporej grupy kobiet. Wygląda nieestetycznie i wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest bardzo delikatna i wrażliwa.
Co to jest cera naczyniowa
Charakterystyczną cechą cery naczyniowej są widoczne na twarzy czerwone niteczki naczyń włosowatych. W początkowym stadium dość szybko ustępują po wyeliminowaniu czynników sprawczych. Z biegiem czasu „pajączki” nabierają charakteru stałego. Widoczne naczynka najczęściej pojawiają się na policzkach, w okolicach nosa oraz brody.
Jak pielęgnować cerę naczyniową
Taka cera jest bardzo wrażliwa i trzeba o nią szczególnie dbać. Najważniejszą sprawą jest wyeliminowanie czynników, które powodują pęknięcia naczyń. Należy unikać gorących kąpieli, gwałtownych zmian temperatury, ostrego słońca, solarium, używek.
Kosmetyki dla cery naczyniowej
W drogeriach dostępnych jest wiele kremów przeznaczonych do cery naczyniowej. Powinny one zawierać rutynę, wyciąg z kasztanowca, arnikę górską, ekstrakt z miłorzębu japońskiego oraz witaminę C, PP, K. Wszystkie te składniki wzmacniają naczynia i zapobiegają pęknięciom. Dodatkowo kremy do skóry naczyniowej tuszują zaczerwienienia.
Należy natomiast unikać kosmetyków zawierających alkohol, wyciągi z owoców, olejek eukaliptusowy, miętę pieprzową.
Dobre efekty w pielęgnacji cery naczyniowej przynoszą także domowe sposoby. Do przemywania twarzy można przygotować tonik sporządzony z kwiatu nagietka, skrzypu i kasztanowca. Mieszamy po 1 łyżce ziół i zalewamy wrzątkiem, po kilku minutach przecedzamy i możemy przemywać twarz.
Dobrze na naczynka wpływa także maseczka z siemienia lnianego. 2 łyżki siemienia zalewamy szklanką wody i gotujemy prze 10-15 min. na małym ogniu. Po wystygnięciu nakładamy na twarz, przykrywamy ręcznikiem i trzymamy przez co najmniej 10 minut.
Tuszowanie pękniętych naczynek
„Pajączki” możemy ukryć pod dobrze wykonanym makijażem. Po nałożeniu odpowiedniego kremu używamy specjalnego korektora (zielonego), którym tuszujemy widoczne naczynka. Potem dopiero możemy nakładać fluid i sypki puder.