Jak powinno wyglądać drzewo genealogiczne?

Drzewo genealogiczne inaczej rodzinne, czyli tak zwana tablica potomków, jest przygotowywana po to, aby zobrazować powiązania pomiędzy członkami danej rodziny, zarówno potomkami, jak i przodkami. Jak powinno wyglądać dobre drzewo genealogiczne?

Coraz więcej rodzin w Polsce przygotowuje swoje drzewa genealogiczne. Są one wyjątkowym świadectwem historii, która, oczywiście, nie jest jeszcze skończona i cały czas się dzieje. Tablica prezentująca członków rodziny może być również kapitalnym pomysłem na upominek dla bliskiej osoby, na przykład dla dziadków czy dla rodziców.

 

Najpopularniejsze wzory drzew genealogicznych

Najczęściej drzewo genealogiczne ma postać drzewa, u którego podstawy znajdują się nestorzy rodziny, czyli najstarsi jej członkowie – także mogą być to członkowie rodziny już nieżyjący, aby drzewo objęło jak najwięcej osób. Następnie kolejne pokolenia są prezentowane na gałęziach drzewa – umieszcza się wtedy imiona i nazwiska i dodatkowo mogą być to zdjęcia. Można też spotkać się z odwrotnymi drzewami genealogicznymi, czyli najstarsi członkowie rodziny znajdują się wtedy na samej górze drzewa, natomiast najmłodsi najniżej.

 

Oczywiście, również można spotkać się z drzewami rodzinnymi o innym wzorze, na przykład zamiast wyglądu drzewa stosuje się proste schematy – w tym przypadku możliwe jest najczęściej umieszczenie na drzewie więcej informacji, na przykład daty narodzin, śmierci.

 

Jak wykonać drzewo genealogiczne?

Drzewo rodzinne można przygotować własnoręcznie – wystarczy duża kartka papieru oraz kolorowe kredki i flamastry lub farby, również można zdecydować się na przygotowanie wspomnianego drzewa w bardziej technicznej wersji. W tym przypadku lepiej sprawdzają się programy komputerowe, dzięki którym można uzyskać bardziej estetyczny wygląd drzewa rodzinnego.

 

Do dyspozycji są również programy komputerowe, które są przeznaczone do przygotowania takich drzew genealogicznych. Wtedy wystarczy tylko wprowadzić dane na temat członków rodziny, można też dodać zdjęcia, a następnie należy wybrać wariant wzorniczy drzewa i zostanie ono automatycznie wygenerowane.

 

Drzewo można również zamówić – oferuje je między innymi sklep MyGiftDna.pl, który przygotowuje je na zamówienie. Sklep MyGiftDna.pl pozwala na przesłanie informacji o członkach rodziny i zdjęć i spersonalizowanie drzewa rodzinnego. Następnie jest ono drukowane na wysokiej jakości papierze i oprawiane, dlatego jest doskonałe na prezent.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ