Jak rozbić nowe buty

Nowe buty pięknie wyglądają, ale często powodują otarcia i pęcherze. Takie buty wymagają rozchodzenia i rozbicia. Buty zawsze potrzebują czasu, by dopasować się do kształtu konkretnej stopy.

Jak rozbić buty

Nowych butów nie powinniśmy od razu wkładać na dłuższy okres czasu. Najlepiej stopniowo rozchodzić je w domu. Dobre efekty przynosi zakładanie butów na stopy w mokrych skarpetkach bawełnianych. Zmiękcza to skórę butów i pozwala stopom przyzwyczaić się do ich kształtu.

Wychodząc z domu w nowych butach warto pomyśleć o specjalnym zabezpieczeniu. Mogą ro być stopki bawełniane, specjalne kremy i talki do stóp lub zapiętki (najlepsze żelowe). Na rynku dostępnych jest wiele tych produktów różnych firm (Sholl, Oriflame).

Domowe sposoby na rozbijanie butów

Kupując buty w sklepie zwracamy uwagę na ich fason i wygodę. Czasami jednak zdarza się, że po dłuższej chwili buty uciskają i powodują dyskomfort. W przypadku zbyt małego numeru niewiele możemy zrobić, ponieważ butów nie da się naciągnąć na długość. Jeżeli jednak są za wąskie, twarde lub niektóre szwy powodują otarcia, możemy wypróbować kilka domowych sposobów.

Najprostszym sposobem jest włożenie do butów prawideł, które je rozciągną. Prawidła powinno się także stosować w celu zachowania fasonu butów.

W przypadku twardy szwów można namoczyć je spirytusem salicylowym i delikatnie rozbić młotkiem. Metoda ta ma zastosowanie w przypadku butów skórkowych i zamszowych. Możemy ich wnętrze wypchać także gazetami nasączonymi w denaturacie, a następnie nałożyć na stopy w skarpetkach nasączonych alkoholem. Na mokrych stopach buty łatwiej się układają.

Buty wykonane z materiałów odpornych na dużą wilgoć możemy rozciągać nad parą wodną lub zanurzając je na kilka minut w ciepłej wodzie.

W sklepach dostępne są specjalne preparaty do rozciągania obuwia, ale trzeba zachować ostrożność przy ich stosowaniu, ponieważ w zetknięciu ze skórą stóp mogą wywołać uczulenie.

Konieczność rozciągania butów występuje coraz rzadziej, ponieważ producenci stosują coraz lepsze materiały i techniki produkcji obuwia.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ