Wyprysk kontaktowy, jak bywa przez niektórych określane kontaktowe zapalnie skóry, to choroba, której podłoże może nosić znamiona reakcji alergicznej lub może powstawać na skutek działania substancji drażniącej. Objawia się zmianami skórnymi w postaci drobnych, pękających pęcherzy, którym towarzyszy uciążliwy świąd. Najczęściej występuje na dłoniach i rękach, choć może pojawić się właściwe na całym ciele chorego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, jej symptomy mogą być zaostrzone lub mieć przewlekły charakter. Kontaktowe zapalenie skóry wymaga podjęcia odpowiednich metod leczenia, które powinna poprzedzać właściwa diagnoza. W całym procesie leczenia, poza wdrożeniem leków łagodzących objawy choroby i przyspieszających gojenie się zmian skórnych, dużą rolę odgrywa także profilaktyka, a więc unikanie kontaktu z czynnikiem wywołującym symptomy. Spróbujmy dowiedzieć się nieco więcej na temat tej choroby.
Przyczyny występowania
Na kontaktowe zapalenie skóry może zachorować każdy, choć ryzyko wystąpienia choroby jest zdecydowanie większe u osób cierpiących na alergię. W tym miejscu warto przypomnieć podstawowy podział choroby na kontaktowe zapalenie skóry alergiczne i niealergiczne. W pierwszym przypadku, zgodnie z nazwą, objawy choroby są konsekwencją reakcji alergicznej organizmu na bezpośredni kontakt z czynnikiem uczulającym. Cechą charakterystyczną tego rodzaju choroby jest to, że zmiany skórne mogą pojawić się w dowolnym miejscu na całym ciele, niekoniecznie w tym obszarze, który miał bezpośredni kontakt z alergenem.
Poza tym reakcja alergiczna nie występuje już podczas pierwszego zetknięcia skóry z czynnikiem alergennym – zupełnie odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku kontaktowego zapalenia skóry, które jest wynikiem działania substancji drażniącej. Wtedy bowiem objawy choroby pojawiają się natychmiastowo i dotyczą wyłącznie tego fragmentu skóry, który był narażony na kontakt z nią. Kontaktowe zapalenie skóry alergiczne najczęściej występuje na skutek bliskiego kontaktu z różnego rodzaju metalami, typu nikiel, chrom i kobalt, wchodzącymi w skład wielu przedmiotów użytku codziennego.
Wyprysk kontaktowy o podłożu niealergicznym może pojawić się jako następstwo kontaktu skóry z niektórymi substancjami zawartymi w kosmetykach i detergentach, dodawanych na przykład do prania odzieży. W tym przypadku pacjent może zupełnie nie zdawać sobie sprawy z ryzyka wystąpienia choroby. Objawy kontaktowego zapalenia skóry to przede wszystkim drobne pęcherze pojawiające się najczęściej na skórze rąk i dłoni, (choć mogą występować również w innych miejscach na skórze całego ciała), wykazujące tendencję do pękania. Towarzyszy im zaczerwienienie i podrażnienie, a także uczucie świądu. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółowych informacji na temat kontaktowego zapalenia skóry, zajrzyj na dermo.expert.
Leczenie i diagnostyka kontaktowego zapalenia skóry
Kluczową rolę w całym procesie leczenia odgrywa diagnostyka, której zadanie nie ogranicza się wyłącznie do rozpoznania objawów choroby, ale dotyczy ustalenia przyczyny – konkretnego alergenu lub substancji drażniącej. W tym celu, poza obserwacją zmian skórnych, niezwykle ważny jest wywiad z pacjentem oraz analiza wyników testów alergicznych. Tak kompletna diagnoza pozwala wdrożyć odpowiednie metody leczenia.
Wśród nich dominuje leczenie miejscowe (maści i kremy nakładane bezpośrednio na zmiany skórne) oraz ogólnoustrojowe (w przypadku szczególnie zaawansowanych objawów). Jego uzupełnienie stanowią preparaty mające na celu utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry oraz poziomu produkowanego sebum, będącego naturalną barierą ochronną skóry. Niezwykle ważne jest ograniczenie lub jeśli to możliwe, całkowite wyeliminowanie kontaktu z alergenami i substancjami drażniącymi, które zapobiega nawrotom choroby.