Nie panikuj - sprawdzaj. Co zrobić, gdy zauważysz krew w moczu?

Choć teoretycznie świadomość na temat własnego zdrowia rośnie, to wciąż zdarza się, że ignorujemy wiele znaków, jakie wysyła nam nasze własne ciało, a które mogą wskazywać na rozwijające się lub już trwające stany chorobowe. Niektóre mogą wydawać się błahe lub przemijają szybko, jednak nigdy nie warto ich ignorować. Nawet jeśli nie mamy możliwości czy chęci na wizytę u specjalisty, radą i pomocą posłuży nawet lekarz rodzinny.
Jednym z takich objawów, często niezauważanych lub pomijanych jest czerwony mocz. Może on być objawem wielu problemów związanych z układem moczowym, a zaniedbanie jego kondycji może prowadzić do bardziej poważnych schorzeń.

Po pierwsze, nie panikuj

Krew w moczu nie zawsze musi być niepokojącym objawem, jednak zawsze warto zastanowić się, dlaczego się w nim pojawiła. Co ciekawe czerwony mocz wcale nie musi być zabarwiony krwią.
Mocz jest produktem ubocznym filtrowania naszej krwi z substancji zbędnych, których organizm nie wykorzystuje, lub powstały one w wyniku metabolizowania innych składników, jakie sobie dostarczamy. Są to np. barwniki, które przyjmujemy wraz z pokarmem. Nie są one rozkładane ani wchłaniane, dlatego w niemal niezmienionej formie organizm wydala je na zewnątrz. Takie barwniki mogą powodować okresową zmianę koloru moczu w czasie, kiedy dany składnik pojawia się w naszej diecie.
Co robić kiedy widzę krew w moczu? Zanim zaczniesz panikować, przemyśl na spokojnie czy ostatnio w Twojej diecie nie pojawiły się większe ilości produktów, takich jak ciemnoczerwone warzywa (np. buraki) lub nowe leki. Również one mogą zmieniać kolor moczu. Jeśli żadna z tych przyczyn nie występuje, należy zagłębić się w temat.

Najczęstsze choroby powodujące krwiomocz

Ilość krwi w moczu również jest znamienna. Może jej być niewiele, jedynie lekko zmieniać barwę płynu. Może też jej być na tyle dużo, że tworzy skrzepy, a mocz jest mętny i bardzo ciemny. Każda ilość krwi powinna skierować nas do lekarza. Krew w moczu pojawia się w wyniku kilku schorzeń i urazów, dlatego należny jak najszybciej zdiagnozować, o które z nich chodzi i wdrożyć leczenie.

Jednym z częstych powodów krwiomoczu jest kamica nerkowa. Oprócz tego towarzyszy jej ból brzucha i w okolicach lędźwi, czasem nudności i wymioty. Aby zdiagnozować tę przypadłość, stosuje się USG bądź tomografię komputerową jamy brzusznej bez kontrastu co pozwala zlokalizować kamienie. Co oznacza krew w moczu przy kamicy? Jest to objaw uszkodzenia dróg moczowych przez wędrujące wąskimi kanalikami kamienie o ostrych krawędziach.

Zapalenie pęcherza moczowego również może zamanifestować się krwiomoczem. Znamiennymi objawami są: częste parcie na moczu, ból podbrzusza, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, często w małych ilościach.
Nieleczone zapalenie cewki czy pęcherza może doprowadzić do zakażenia układu moczowego. Objawia się ono bólem w trakcie oddawania moczu, częstym i bolesnym parciem na pęcherz z nietrzymaniem moczu, gorączką.

Do innych schorzeń, które mogą sprawić, że zauważymy krew w moczu, są: endometrioza, hemofilia, choroba Schönleina-Henocha, niektóre choroby wątroby, porfiria, niektóre nowotwory. Krew w moczu powinna zaniepokoić też, gdy pojawia się po sytuacji, gdy wcześniej doznaliśmy urazu (np. pęknięcie nerki).

Co robić kiedy widzę krew w moczu? Nie lekceważ tego objawu. Czerwony mocz może być wynikiem zupełniej błahej sprawy, jednak dopóki się nie zbadasz, nie możesz mieć pewności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ