Nastolatki mają wiele problemów, a do najważniejszych z nich należy ich wygląd. W okresie dojrzewania dzieci mocno przejmują się tym, jak wyglądają. Co zrobić, by trądzik przestał być problemem? Jak z nim walczyć?
Problem młodości
Trądzik młodzieńczy, czyli choroba skóry, która dotyka młodzież w wieku pokwitania (12-16-latki), choć niekiedy trwa dłużej. Jest to dolegliwość, która bardzo odbija się na życiu nastolatków. W tym wieku dzieci zwracają szczególną uwagę na swój wygląd, zaś rówieśnicy bardzo często naśmiewają się z osób, które dotyka trądzik. Jednak nie ma co się załamywać, bowiem trądzik można i trzeba leczyć.
Skąd się bierze trądzik?
Wokół trądziku narosło wiele mitów oraz legend, którymi niektórzy rodzice karmią swoje dzieci. Próbują oni w ten sposób wytłumaczyć im, dlaczego jednych ten problem dotyka a innych omija. Jednak prawda jest bardziej prosta niż nam się wydaje. Praktycznie zawsze (w 80%) trądzik jest wynikiem naszych genów. Nie ma żadnych badań, które jednoznacznie potwierdzają, że jedzenie słodyczy, w szczególności czekolady, wpływa na powstawanie trądziku. „Winę” za to, że u dzieci on występuje „ponoszą” rodzice. Jeżeli jako nastolatek sam zmagałeś/aś się z wypryskami na twarzy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko będzie mieć ten sam problem.
Jak z nim walczyć?
Z trądzikiem walka trwa od wielu pokoleń, jednak najlepsze wyniki osiąga nasze. Współczesna medycyna wynalazła skuteczne metody minimalizowania objaw trądziku młodzieńczego. Jednak po kolei. Zacznijmy od podstaw higieny. O cerę trądzikową trzeba dbać bardziej niż zwykłą – Dowiedz się więcej. Nie można zapomnieć o nawilżaniu skóry odpowiednim kremem, o jej myciu nie wspominając. Warto zainwestować w dobry żel myjący, którym na dobre powinniśmy zastąpić zwykłe mydło. Należy również pamiętać, by nie przesadzać ze zbyt częstym myciem. Obsesyjne pocieranie twarzy (kilka, kilkanaście razy dziennie) może nasilić objawy. Higiena to niezwykle ważna sprawa, jednak w przypadku trądziku młodzieńczego przede wszystkim powinniśmy udać się do dermatologa. Konsultacja medyczna pozwoli podjąć lepsze i skuteczniejsze leczenie. Nie ma sensu działać na własną rękę, ponieważ niekiedy możemy bardziej zaszkodzić naszemu dziecku niż mu pomóc. Zwłaszcza, że niektórzy rodzice zbyt mocno sugerują się reklamami leków, jakie można zobaczyć w telewizji.
Dermatolog z reguły przepisuje antybiotyki lub maść na receptę. Zależy to od stopnia zaawansowania choroby. Im dłużej zwlekaliśmy z wizytą, tym bardziej żmudny będzie proces leczenia trądziku – zobacz. W leczeniu trądziku należy bezwzględnie przestrzegać poleceń, jakie wydał nam lekarz. Nie ufajmy cudownym specyfikom z telewizji, które mają w ciągu kilku dni wyleczyć trądzik. Ufajmy specjaliście oraz… zdrowej żywności. Choć nie ma naukowych badań, które łączą spożywanie cukru z występowaniem trądziku, są natomiast takie, które stwierdzają, co następuje. (Na tej stronie dowiesz się, jak mieć zdrową i piękną cerę w łatwych pięciu krokach). Bogata w zdrową żywność dieta to najlepsze, co możemy zaoferować naszej skórze. Gazowane słodkie napoje, słodycze czy słone przekąski zanieczyszczają nasz organizm, w tym również skórę. Dlatego, chcąc o nią dbać w jak najlepszy sposób, należy je mocno ograniczyć.