Nowoczesne okno na taras

Stolarka budowlana przeznaczona dla elewacji znajdującej się w części domu przeznaczonej do wypoczynku oferuje wiele możliwości funkcjonalnych i designerskich. W centrum tematycznym tego tekstu znajdą się zatem okna tarasowe przesuwne. Wygoda i funkcjonalność w połączeniu z nowoczesnym wyglądem są ich wizytówką.

Okna z mechanizmem przesuwnym mogą zawierać pewne niuanse konstrukcyjne, które są w stanie przekonać nawet niezdecydowanych do stosowania mniej tradycyjnych, ale wygodnych rozwiązań.

Okna tarasowe przesuwne

Mechanizm szyn prowadzących i rolek jezdnych wyeliminował konieczność stosowania zawiasów. Dzięki temu każde ze skrzydeł okiennych może przybrać na wadze. Część okna, która przemieszcza się po prowadnicach, może osiągać wymiary wysokości całej kondygnacji (około 2 m 70 cm) i szerokość nawet trzy metry. A w wypadku wzmocnionego mechanizmu jezdnego waga elementu może sięgać czterystu kilogramów. Jest jeden parametr ograniczający wymiary skrzydła z posuwem. Okna tarasowe przesuwne nie mogą być zbyt ciężkie, nawet w wypadku zastosowania wzmocnionej konstrukcji trakcji. Tak więc wymiary okna dwuszybowego będą większe niż przy zastosowaniu panelu złożonego z trzech lub więcej szyb.

Okna przesuwne z uchyłem

Jest to rozwiązanie często stosowane w oknach rozwieranych. Zapewnia możliwość pozostawienia otwartego okna podczas nieobecności domowników. Okna przesuwne pomimo dużych rozmiarów też mają tę możliwość.Uchylność okna może być rozpatrywana w dwóch aspektach. Podczas otwierania tego typu konstrukcji zawsze najpierw skrzydło należy odchylić od pionu górną krawędzią. Ruch wymusza mechanizm napędzany siłą przyłożoną do klamki. Po fazie odchylania dalej naciskając na klamkę, wysuwa się skrzydło z dolnego zamocowania, uruchamiając mechanizm wysuwanych wózków. Następnie przy użyciu niewielkiej siły można okno tarasowe przesuwne wprawić w ruch. Można też poprzestać na pierwszej fazie i pozostawić skrzydło uchylone dla wietrzenia pomieszczenia.

Okna podnoszono przesuwne

Trzeci rodzaj konstrukcji daje najwięcej możliwości jeśli chodzi o wymiary zabudowy. Można je zastosować do otworu budowlanego o wymiarach sięgających wysokości pełnej kondygnacji i szerokości nawet sześciu metrów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ