Okna inwentarskie

Budynki gospodarcze wymagają zastosowania stolarki okiennej o wyjątkowych właściwościach. Okna do obory – bo o nich mowa – to specyficzna forma okien, która sprawdza się przede wszystkim w budynkach inwentarskich i rolnych. Dzięki swej oryginalnej konstrukcji, wyróżniają się one bardzo dużą wytrzymałością. Nie jest to jednak ich jedyna cecha.

Prawie jak zwykłe okno…

Co ciekawe, okna inwentarskie na pierwszy rzut oka praktycznie nie różnią się niczym od swych tradycyjnych odpowiedników. Można je uchylić, a także „wzbogacić”o moskitierę lub żaluzję. Dzięki temu zapewniają one odpowiednią wentylację i dostęp światła na żądanym przez ich posiadacza poziomie. Ich montaż nie jest trudny. Większość modeli tychże okien mocowana jest do ściany za pomocą zatrzasków i specjalnych, nierdzewnych wkrętów. Dzięki temu ich naprawa jest łatwa i w miarę szybka. Warto też podkreślić funkcjonalny wymiar tych okien.

Akcesoria dodatkowe

Wspomniana już wcześniej moskitiera przyda się zwłaszcza w oborze lub w innych, podobnych budynkach gospodarczych. Ta gęsta, mechaniczna blokada skutecznie ochroni budynek przed ogromną liczbą much. I jeszcze jedno: okna te – ze względu na swą wytrzymałość – są odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych. Jest to zasługą m.in. szyb zespolonych, które składają się z 2 – 3 warstw szkła, często przedzielonych specjalną, wzmacniającą folią lub też szczeliną wzmacniającą o grubości nawet kilku milimetrów.

Materiał i funkcjonalność

Z reguły okna do obory wykonane są z PVC, a więc tworzywa wyróżniającego się dużą trwałością, odpornością na czynniki zewnętrzne i wysoką izolacyjnością cieplną. Niektóre z nich wyposażono również w specjalne udogodnienia. Przykładem jest możliwość trójstopniowego otwierania okna, dzięki czemu można zapewnić sobie optymalny stopień wentylacji. Co więcej, rozmiary tych okien są stosunkowo niewielkie, co zmniejsza ryzyko ich ewentualnego rozbicia. Warto jednak zauważyć, że mimo to i tak zapewniają one rozsądną ilość naturalnego światła, co jest zasługą bardzo korzystnego stosunku powierzchni szyby do powierzchni okna.

Nie tylko obora

Choć okna do obory projektowane są przede wszystkim jako element stolarki do pomieszczeń o charakterze gospodarczym i rolniczym, to z powodzeniem możne je wykorzystać również w wielu innych zastosowaniach. Mniejsze okienka wejść na wyposażenie garaży lub piwnic. Z kolei nieco większe konstrukcje z powodzeniem mogą zostać zainstalowane np. w pomieszczeniach gospodarczych, w których wymaga się nieco łatwiejszego dostępu do światła słonecznego. Część z nich można też montować tuż nad gruntem, jako sposób naturalnego doświetlenia klatki schodowej w domu. Jednym słowem – montuje się je tam, gdzie wymaga się stolarki odpornej na stłuczenia i łatwej w czyszczeniu. Bądź co bądź – jednorodna struktura okien znacznie skraca proces ich czyszczenia.

Podsumowując, inwentarskie okna do obory wyróżniają się szeregiem właściwości, których zwykłe okna nie posiadają. I właśnie dlatego warto je instalować w miejscach. w których ryzyko stłuczenia szyby jest stosunkowo duże.

Więcej informacji na temat stolarki okiennej znajdziesz na stronie ola-kaliska.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ