Pierścionek z diamentem to marzenie wielu pań. Z jednej strony luksus, z drugiej zaś szyk i elegancja. Zanim jednak dokonamy jego zakupu, warto zasięgnąć nieco teoretycznej wiedzy, gdyż ciąg niewyjaśnionych znaków i cyfr opisujących ten najtrwalszy z minerałów, może wielu zaskoczyć.

Diamenty klasyfikuje się zgodnie z zasadą czterech C, które oznaczają nic innego jak specjalne kryteria określające kamień.

  1. Colour czyli barwa kamienia

Diament w czystej swej postaci jest minerałem bezbarwnym, choć znaleźć można kamienie o kolorach fantazyjnych, np. różowej lub niebieskiej. Napotykane są rzadko, stąd też klasyfikacji podlegają wyłącznie te pozbawione koloru. Oceniane w skali od D do Z, spośród których te pierwsze traktowane są za najbardziej wartościowe. Im dalej w stronę alfabetu, tym kolorystyka diamentu bardziej wpada w żółć.

  1. Clarity czyli czystość

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę kupując pierścionek z diamentem jest czystość. To bowiem jeden z wyznaczników, który nie tylko warunkuje cenę, ale przede wszystkim piękno kamienia. Duży udział w tym zakresie odgrywa obecność spękań, skaz czy zanieczyszczeń wewnętrznych, czyli inkluzji, które w rezultacie powodują niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych przenikających do ich wnętrza. Ostateczna klasyfikacja stopnia czystości jest uzależniona od występowania tychże zmian, ale również ich wielkości, ilości, łatwości spostrzeżenia i wpływu, jaki wywierają na brylancję. Co ciekawe, dla wielu specjalistów parametr decydujący o czystości diamentu jest wyżej ceniony niż jego masa całkowita, gdyż w ogromnym zakresie wpływa na bardziej efektowny charakter załamywania się światła. Skala czystości:

  • FL (lub LC) – bez widocznych zanieczyszczeń wewnętrznych i zewnętrznych,
  • IF – wolny od zanieczyszczeń, mikroskopijne skazy zewnętrzne
  • VVS1, VVS2 – wyjątkowo małe inkluzje, zauważalne wyłącznie pod mikroskopem podczas specjalistycznego badania
  • VS1, VS2 – bardzo małe inkluzje, zauważalne przy 10-krotnym powiększeniu
  • SI1, SI2 – małe inkluzje, niewidoczne dla oka, zauważalne w powiększeniu
  • I1, I2, I3 (lub P1, P2, P3) – inkluzje/skazy widoczne gołym okiem
  1. Carat czyli masa kamienia

Masę kamieni szlachetnych, w tym diamentów, wyraża się w karatach metrycznych. Jeden karat stanowi odpowiednik 0,2 grama. Oczywistym jest, że im więcej karatów znajduje się w pierścionku, tym wyższa jest wartość diamentu. Brylant, którego masa będzie wynosiła 0,10 karata będzie osiągać średnicę 3 mm, z kolei ten o wadze 0,50 karata osiągnie wymiar 5 mm.

  1. Cut czyli szlif kamienia

Diament w surowej swej postaci jest kamieniem matowym, pozbawionym efektu brylancji. Dopiero po poddaniu go specjalistycznym zabiegom, wydobywany jest jego prawdziwy blask. Szlif określany jest jako bardzo dobry, dobry, średni lub słaby. Na rynku znajdziemy szlify brylantowe o okrągłym kształcie oraz kamienie o szlifach fantazyjnych.

Diament to niewątpliwie jeden z najtwardszych i jednocześnie najtrwalszych minerałów, jakie znajdują się na kuli ziemskiej. Oszlifowany nie tylko wykazuje się odpornością na uszkodzenia i matowienie, ale przede wszystkim olśniewa cudownym blaskiem – pomimo lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ