Koty to zwierzęta, które chodzą własnymi drogami. Nie oznacza to jednak wcale, że kota nie można wychować, aby żyć z nim łatwiej pod jednym dachem. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Drapiący, syczący, znaczący terytorium kot może być poważnym utrapieniem dla jego właściciela. Można jednak próbować kota ułożyć – musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że klucz do sukcesu tkwi w poszanowaniu jego niezależności. Niektóre kocie zachowania są naturalne i nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować – możemy jedna spróbować je ukierunkować, aby z kotem żyło nam się dobrze.

Jedzenie

Koty mogą wchodzić na blaty i próbować podkradać nam jedzenie. Oczywiście, najlepszą potrawą jest specjalna karma dla kotów, ponieważ ludzkie jedzenie nie zawsze jest dla kota zdrowe. Gdy chcemy zapobiec wchodzeniu kota na stół czy blat, regularnie go z niego zdejmujmy. Możemy też zastosować butelkę ze sprayem z wodą i spryskiwać kota wskakującego tam, gdzie nie chcemy.

Drapanie

Podrapane meble oraz zdrapane tapety nie muszą towarzyszyć każdemu właścicielowi kota. Warto przede wszystkim dostarczyć kotu drapak, na którym będzie mógł on ostrzyć pazurki. Trzeba też pamiętać o ich regularnym przycinaniu. Gdy kot nadal drapie meble lub ściany, możemy także pomóc sobie specjalnymi środkami odstraszającymi. Aby zachęcić kota do korzystania z drapaka, można zastosować też kocimiętkę.

Znaczenie terytorium

Koty mają tendencję do znaczenia „ich” terytorium. Robią to między innymi przez ocieranie się, drapanie, ale również przez znaczenie moczem. Jeśli chcemy uniknąć tego ostatniego, powinniśmy pomyśleć o kastracji naszego pupila.

Nocne gonitwy

Niektóre koty mają również tendencje do urządzania nocnych gonitw i budzenia wszystkich domowników. Aby je zminimalizować, możemy po prostu zmęczyć kota w ciągu wieczora przez zabawę.

Oczywiście, musimy zawsze pamiętać o tym, że wychowanie kota nie powinno polegać na tym, że chcemy całkowicie zmienić jego zachowanie – nawet nauczone grzeczności koty nadal mają swój instynkt, dlatego nie jesteśmy w stanie zapanować nad ich naturalnymi popędami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ