Praca w IT - jak zacząć karierę w stolicy?

Jeśli interesujesz się branżą nowych technologii i masz zamiar związać z nią swoją przyszłość to warto rozważyć karierę w stolicy. Dlaczego dla informatyka Warszawa jest odpowiednim miejscem?

Zacznijmy od samej ścieżki edukacyjnej. W Warszawie znajduje się kilka renomowanych, zarówno publicznych, jak i prywatnych uczelni, które prezentują naprawdę wysoki poziom nauczania, a przy tym dają spory wybór specjalizacji. Studiując w Warszawie możesz wybrać zarówno studia inżynieryjne, związane z analityką danych, bezpieczeństwem i kryptografią, programowaniem, a także operujące w tematyce grafiki i multimediów. Jednak duży wybór kierunków studiów nie jest jedyną możliwością. Po ukończeniu studiów, lub nawet w ich trakcie, możesz znaleźć zatrudnienie w którejś z tysięcy firm posiadających swe oddziały w stolicy. Dlaczego właśnie tu? Ponieważ Warszawa daje ogromne możliwości komunikacji ze światem oraz regionem, to tutaj krzyżują się najważniejsze linie komunikacyjne naszego kraju, zarówno dzięki bliskości międzynarodowego lotniska, jak i szybkiej kolei szereg międzynarodowych korporacji otwiera właśnie tutaj swoje krajowe siedziby.

Jednak nie tylko obecność infrastruktury jest odpowiedzialna za dobre warunki do robienia kariery. Aktualnie w stolicy swe siedziby posiada wiele przedsiębiorstw, nie tylko zagranicznych korporacji, zatrudniających tysiące pracowników, ale również startupy, zatrudniające w swoich szeregach wielu młodych i kreatywnych twórców, co może być dla niektórych zachętą do dołączenia do ich zespołu i możliwości udziału w tworzeniu czegoś nowego w spokojniejszej nieco atmosferze niż w wielkiej korporacyjnej machinie.

Obecność tak wielu firm w regionie, również zagranicznych, daje nam spore możliwości zdobycia doświadczenia w pracy na różnych interesujących nas stanowiskach. Przekłada się to także na konkurencję o pracownika, gdyż jak wynika ze statystyk, pracownicy w Warszawie otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenia niż pracujący w innych regionach, co również może zachęcać do przeniesienia się do stolicy naszego kraju.

Kto jednak ma największe szansę na karierę w Warszawie? Obecnie w zasadzie każdy, kto jest związany z branżą IT. Dziś panuje prawdziwy boom, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników w branży informatycznej w stolicy. Szczególnym wzięciem cieszą się programiści w zasadzie w każdej dziedzinie. Od tworzących aplikacje internetowe, poprzez programistów tradycyjnych aplikacji w systemie Windows, aż po twórców gier i stale zdobywających coraz większą popularność aplikacji mobilnych. Szczególnie ten ostatni kierunek wydaje się mieć przed sobą sporą przyszłość, gdyż rynek smartfonów stale się rozwija co wymaga ciągłego napływu nowych twórców. Szansę na karierę mają jednak nie tylko osoby stricte związane z programowaniem, ale także testerzy aplikacji, analitycy, projektanci czy graficy, ponieważ obecnie tworzenie aplikacji wymaga zespołu złożonego z wielu specjalistów w różnych dziedzinach, nie tylko samych specjalistów od pisania kodu.

Równie ogromny jest rynek medialny i to nie tylko ze względu na obecność w stolicy siedzib większości liczących się telewizji, stacji radiowych czy wydawców prasy, ale także sporą ilość agencji reklamowych. Jeśli więc mniej interesuje Cię praca czysto techniczna, ale bardziej spoglądasz w kierunku bycia grafikiem, filmowcem, fotografem lub montażystą to także znajdziesz dla siebie zajęcie. Oczywiście na tym polu niezbędne są spore umiejętności, aby wybić się na tym rynku, szczególnie liczy się ponadprzeciętna kreatywność w tworzeniu i umiejętność zaprezentowania siebie, jednak rynek jest bardzo pojemny i jeśli tylko wykażemy się determinacją to możemy liczyć na ciekawe i dobrze płatne zajęcia.

Jednak programowanie oraz media nie są jedynymi ani być może nawet najważniejszymi możliwościami, jakie znajdziesz w stolicy. Większość dużych firm posiada własny wyspecjalizowany dział IT, pracujący stale nad zapewnieniem wsparcia technicznego oraz zarządzaniem coraz większą ilością danych. W tym przypadku poszukiwani są administratorzy serwerowych systemów operacyjnych, administratorzy sieci, administratorzy baz danych czy wdrożeniowcy projektujący i tworzący nowe rozwiązania. W dzisiejszych czasach równie kluczowe są role osób związanych z kryptografią oraz analizą bezpieczeństwa i odnajdywaniem luk w zabezpieczeniach systemów. Oprócz tego od kilku lat coraz większą popularność zdobywa tzw. cloud computing oraz big data, czyli analiza i przetwarzanie ogromnych ilości danych w chmurze obliczeniowej.

Oprócz startupów i korporacji w stolicy możemy zdecydować się na pracę w firmach lub instytucjach niekoniecznie kojarzonych z nowymi technologiami, ale także korzystających z ich dobrodziejstw. Jeśli nie odpowiada nam do końca atmosfera pracy korporacyjnej, a być może chcemy znaleźć stabilne zatrudnienie, warto spróbować wziąć udział w którymś z konkursów na stanowiska IT w jednym z wielu urzędów, ministerstw czy instytucji publicznych, które swe oddziały posiadają właśnie w stolicy.

Wybór kierunków kariery i zasób przyszłych możliwości jest ogromny, jednak najbardziej przyciągające mogą być zarobki. A zatem jak one wyglądają? Warszawa, z racji bycia stolicą, przyciąga najlepszych specjalistów, co widoczne jest również w kwestii zarobków, które w dziedzinie związanej z IT mogą być porównywalne z tymi na Zachodzie Europy. Już początkujący programiści czy graficy na stanowiskach juniorskich mogą liczyć na zarobki w okolicach średniej krajowej. Doświadczeni analitycy czy kierownicy projektów zarabiają około 15-20 tysięcy złotych, jednak górna granica jest tak naprawdę zależna tylko od ich umiejętności. Warto więc zastanowić się nad pójściem w tym kierunku i zdobywaniem wykształcenia i umiejętności, które obecnie są najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Branża nowych technologii ma to do siebie, że stale się rozwija i wciąż potrzebne są kolejne ręce do pracy i kolejne świeże umysły. Kuszą dobre zarobki, jednak trzeba pamiętać, że niezbędne jest ciągłe dokształcanie, aby być na bieżąco i nie wypaść z obiegu, ponieważ rynek jest niezwykle dynamiczny i wymagający.

https://www.irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ