Torby męskie, czyli jak dobrze wyglądać z torbą na ramieniu

Skórzana galanteria męska najczęściej kojarzona jest z męskimi torbami i portfelami. To właśnie torby i aktówki stanowią dopełnienie wizerunku profesjonalisty. Jak wybrać torbę, aby korzystać z jej możliwości nie tylko w pracy?

Torba miejska czy skórzana aktówka

Torby skórzane dla mężczyzn są zwykle torbami na ramię, przy czym w zależności od modelu może to być torba uzupełniona o skórzany pasek lub torba z paskiem nylonowym z możliwością regulowania jego długości i dodatkowym zabezpieczeniem na ramię. Takie torby, mimo swojego casualowego wyglądu, pozwalają na zabranie ze sobą laptopa. Ich przeciwieństwem są eleganckie aktówki, które kojarzone są z torbami noszonymi w ręku. Także aktówki są torbami przestronnymi, choć nie zawsze można do nich schować większy tablet czy laptop. Torby miejskie mają zdecydowanie bardziej nieformalny charakter, choć mogą być wykonane z gładkiej skóry o jednolitym kolorze. Z kolei aktówki kojarzone są raczej ze stylem formalnym i wybierane są przede wszystkim przez mężczyzn, którzy muszą w pracy nosić eleganckie garnitury. Ze względu na częstotliwość korzystania z laptopów coraz częściej producenci oferują także skórzane torby na laptopa, które w przestronnym wnętrzu zasuwanym na suwak przechowują sprzęt elektroniczny zapewniając dodatkowe kieszenie na kable czy ładowarki.

Torba na ramię

Oprócz toreb o stylu typowo miejskim i toreb na laptopy wśród galanterii skórzanej oferowane są również klasyczne torby na ramię, które mogą być także torbami eleganckimi. Najpopularniejsze są torby łączące w sobie kształty zbliżony do aktówki z wygodą torby na ramię. Bardzo często w takich torbach można odpinać pasek, co umożliwia jej wykorzystanie na różne sposoby w zależności od potrzeb. Ze względu na swój kształt i wielkość oraz dostępność we wnętrzu dwóch przestronnych komór taka torba może być również torbą na laptopa i powinna być zamykana na zamek błyskawiczny. W jej wnętrzu mogą się również pojawić dodatkowe kieszenie profilowane do noszenia smartfona czy drobnych akcesoriów biurowych. Niektóre modele posiadają płaskie kieszenie na zewnątrz torby, które mogą być wykorzystywane do noszenia dokumentów. Tym, co odróżnia je od klasycznych toreb na laptopy, które można dodatkowo wykorzystywać jako torby biurowe, jest dodatkowe wykończenie dołu torby. Ze względu na częstotliwość wykorzystania coraz częściej w takich torbach montuje się zabezpieczenia, które przedłużają czas użytkowania torby zmniejszając jej podatność na zniszczenia.

Torby podróżne

Oprócz torby, którą zabiera się do pracy, przydatna może być również niewielka torba podróżna wykonana z wytrzymałej na zniszczenia skóry bydlęcej. Taką torbę można wykorzystać, aby zabrać najpotrzebniejsze przedmioty na czas weekendowego wyjazdu, można ją również wykorzystać zabierając różne akcesoria na trening. Podobnie jak większość toreb męskich także i torby zaprojektowane jako torby podróżne są torbami na pasek o regulowanej długości z możliwością odpinania. Jeśli torba ma być wykorzystywana w czasie wyjazdów, wówczas warto sprawdzić, czy posiada dodatkowe zapinane paski, które zabezpieczą wierzch torby przed przypadkowym otwarciem. Zabezpieczenie dołu torby przed zniszczeniem w przypadku takich toreb jest wskazane.

Dobieranie torby do stylu

Wybór torby powinien być przede wszystkim podyktowany stylem, jaki obowiązuje mężczyznę w pracy. W firmach, gdzie obowiązuje dress code, a mężczyźni noszą garnitury, wskazane są różnego rodzaju torby, aktówki i teczki, które wyposażone zostały w tradycyjne rączki do noszenia. W tym przypadku torba powinna pasować do pozostałych dodatków, a ich kolorystyka powinna być zbieżna z kolorem paska i butów. Takie torby powinny być w stonowanej kolorystyce, a ich wierzch może być półmatowy lub całkiem błyszczący. W firmach, gdzie dopuszcza się styl mniej formalny, a więc wszędzie tam, gdzie mężczyźni muszą nosić marynarki, ale mogą je łączyć z jeansami, można sięgnąć po torby mniej formalne. Tutaj sprawdzą się również modele z dodatkowymi kieszeniami na zewnątrz czy zdobieniami. Takie torby mogą być uszyte ze skóry o nieco innej fakturze, zatem można sięgać po nubuk czy zamsz. Przy stylu typowo causalowym torby męskie mogą być torbami z dodatkami, które będą sprawiały wrażenie, że torba jest bardzo stara. Taki styl może podkreślić także specjalne wykończenie skóry o nieregularnej fakturze.

Mimo wielkiego przywiązania mężczyzn do plecaków, warto pamiętać, że wybierając strój formalny, oparty na garniturze lub marynarce, należy sięgnąć po klasyczną męską torbę.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ