Wszystko, co trzeba wiedzieć o dyni

Charakterystyczne pomarańczowe warzywo, to obok grzybów i spadających z drzew liści, symbol jesieni. Na miejskich bazarach pojawiają się więc różne jego odmiany. Obok najpopularniejszej dyni Hokkaido kupić można także kojarzącą się z Halloween dynię olbrzymią oraz mniej znane gatunki takie jak dynia muscat, dynia makaronowa czy dynia bambino, która słynie z nieco słodkawego posmaku. Skąd wzięło się to warzywo i jakie potrawy można z niego przygotować?

Prozdrowotne właściwości dyni

Dynia znana jest już od co najmniej kilku wieków. Przyjęło się, że odmiany dyni pochodzą z tropikalnych regionów świata, głównie z Ameryki Środkowej oraz Azji, a warzywo to przypłynęło do Europy na statkach Krzysztofa Kolumba. Wystarczyło kilka dekad, by stało się powszechnie uprawiane. Dziś dynia uchodzi za wyjątkowo wartościowy składnik diety. Jest nie tylko niskokaloryczna, ale także bogata w witaminy i składniki odżywcze. Za najbardziej cenną uchodzi dynia o pomarańczowym miąższu. Kolor oznacza, że pojawia się w niej beta-karoten (witamina A), który pomaga dbać o dobry wzrok i chroni układ oddechowy przed infekcjami. Oprócz tego składnika w dyni pojawiają się też witaminy C i PP oraz E (tzw. witamina młodości, doskonale wpływająca na kondycję skóry, włosów i paznokci).

Odmiany dyni

Choć najczęściej kupowane (i najpowszechniej dostępne) są dynie Hokkaido, to istnieje jeszcze wiele innych gatunków. Jednym z nich jest dynia piżmowa, która charakteryzuje się gruszkowatym kształtem i minimalną ilością pestek. W sprzedaży znajdują się też żółte lub zielone dynie makaronowe, których miąższ (po upieczeniu lub po ugotowaniu) przypomina nitki makaronu oraz dynie prowansalskie (pomarańczowo-zielone o intensywnie pomarańczowym miąższu). Nie można zapomnieć też o dyni zwyczajnej (olbrzymiej, znanej także jako dynia Halloween) i dyniach dekoracyjnych, które sprzedawane są w różnych rozmiarach i kolorach.

Dyniowe przysmaki

Dynia to warzywo, które da się przygotować zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Najpopularniejszym daniem są dyniowe placki podawane z kwaśną śmietaną (przypominają placki ziemniaczane lub placki z cukinii) oraz dyniowa zupa i serwowane w karafkach (dostępnych m.in. w https://zasmakujradosci.pl/jadalnia) kompoty. Dynia może również znaleźć się w leczo (świetnie zastąpi znikającą jesienią cukinię) oraz pełnić funkcję mniej kalorycznego zamiennika makaronu (zwłaszcza tego typu spaghetti). Od dekad znane są też przetwory dyniowe – dżemy (zwłaszcza te z dodatkiem cytrusów) oraz przeciery, które można dodawać do ciast lub innych deserów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ