Nietrzymanie moczu i środki higieny osobistej

Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem osób dorosłych. Niestety wiele schorzeń, na które cierpi człowiek, powoduje czasową lub stałą utratę kontroli nad pęcherzem. Dodatkowo problem ten jest niezmiernie krępujący i najczęściej wiąże się z utratą pewności siebie oraz pozbawia pacjenta dobrego samopoczucia. Niedogodności związane z nietrzymaniem moczu niwelują dobrze dobrane pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i szereg innych środków higieny osobistej.

Aby dobrać właściwe środki ochronne, trzeba rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu. Dorośli cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu lub na naglące nietrzymanie moczu. Trzecia odmiana łączy w sobie oba te rodzaje. W pierwszym przypadku do popuszczania moczu dochodzi w chwilach nawet drobnego wysiłku, na przykład podczas kaszlu, kichania lub śmiechu. Nagląca przypadłość oznacza brak możliwości zapanowania nad pęcherzem w chwili, gdy chory poczuje konieczność oddania moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczy wymaga więc czasem tylko niewielkiej ochrony w postaci chłonnych wkładek. Przy naglącej odmianie z pewnością przydadzą się już pampersy dla dorosłych lub majtki chłonne. Warto poznać różnice pomiędzy tymi środkami.

Pampersy dla dorosłych a majtki chłonne

Jak twierdzą producenci, zarówno majtki chłonne, jak i pampersy dla dorosłych to środki przeznaczone dla tych osób, u których występują objawy średniego i silnego nietrzymania moczu. Jednak majtki chłonne sprawdzają się najlepiej w stanach średnich, a w cięższych przypadkach mogą jednak zawieść oczekiwania chorego. Wówczas znacznie pewniejsze będą pampersy dla dorosłych.

I majtki, i pampersy zapewniają przyjemne uczucie świeżości i suchości. Środki te wykonywane są z dobrych, oddychających materiałów, co sprawia, że skóra nie ulega podrażnieniom. Mają nowoczesne systemy kontrolowania zapachu, co jeszcze bardziej podbudowuje pewność siebie u chorego. Nowoczesne środki chłonne wskazują też moment, w którym należy wymienić pampersa.

Majtki chłonne przypominają klasyczną bieliznę. Dobrze dopasowują się do ciała, a chłonny wkład pozostaje zawsze we właściwym miejscu. Tego typu majtki są stosunkowo cienkie i można je doskonale ukryć pod ubraniem. Z tego też względu są odpowiednie dla osób aktywnych, które mogą dzięki nim prowadzić niemal normalny tryb życia. Pampersy dla dorosłych są znacznie grubsze, ale doskonale sprawdzają się w stanach ciężkich. Ten rodzaj zabezpieczenia polecany jest pacjentom leżącym, o ograniczonej możliwości poruszania się. Opiekunom łatwiej zmieniać takie środki chłonne niż te formie majtek.

Decydując się na majtki chłonne lub pampersy dla dorosłych trzeba pamiętać, że są to środki, które po prostu łagodzą niedogodności występujące przy schorzeniach powodujących nietrzymanie moczu. Nie wolno zaprzestać leczenia, bo współczesna medycyna często potrafi przywrócić pełną sprawność pacjentom i w tym zakresie.

Refundacja NFZ-u

Chłonne środki higieny osobistej niestety nie są tanie. Jednak wielu chorych może starać się o refundację NFZ-u. Aby otrzymać dofinansowanie w tym zakresie, należy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na pampersy dla dorosłych czy też inne środki ochrony. Zlecenie może wystawić lekarz onkolog, neurolog, geriatra, urolog lub lekarz rodzinny. Z takim dokumentem należy udać się do oddziału NFZ-u, a tam zostanie wystawiona Karta miesięcznego zaopatrzenia, na podstawie której można dokonać zakupów w aptece lub w sklepie zaopatrzenia medycznego posiadającego aktualną umowę z NFZ-em. Dorosłej osobie przysługuje 60 pampersów w każdym miesiącu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ