witaminy - niedobory
fot. Pexels.com

Często sięgamy po mocno przetworzoną żywność, ponieważ jest łatwo dostępna, tania i smaczna. Tego typu wybory wpływają na nasze zdrowie, prowadząc do poważnych niedoborów witaminowych. Jakie są tego konsekwencje?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/witaminy-niedobory/

Znaczenie witamin

Odpowiednia ilość witamin utrzymuje nasz organizm w całkowitej harmonii – czujemy się wtedy zdrowi, odżywieni i pełni energii. Narządy pracują prawidłowo, skóra jest jędrna i rozświetlona, a nasze samopoczucie ma się wyśmienicie. Niedobór którejś z witamin psuje ten obraz, przez co nasze zdrowie zaczyna powoli podupadać.

Oznaki niedoboru witamin

Witaminy odpowiadają za prawidłową pracę naszego organizmu. Skąd pojawiają się niedobory? Witaminy dostarczamy do wnętrza ciała wyłącznie przez pokarm – organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Gdy pożywienie jest ubogie w witaminy i mikroelementy, zaczynają powstawać ich niedobory. 

Braki witaminowe w organizmie szybko dają o sobie znać. Przykładowo niedobór witaminy D objawia się bólem mięśni, kości i stawów, wypadaniem włosów i złym samopoczuciem. Natomiast znikoma ilość witaminy C wywołuje krwawienie dziąseł i bóle mięśniowe. Niedobór tej witaminy odpowiada także za złe gojenie się zranień i osłabienie odporności organizmu.

Jak walczyć z niedoborem witamin

Gdy zaczniemy się odżywiać prawidłowo, problem z niedoborem witamin szybko zniknie. Jeśli odczuwamy braki witaminy D, wzbogaćmy dietę o jajka, ryby i nabiał. Częściej też eksponujmy nasze ciało na światło słoneczne, które również stanowi źródło tej witaminy. W przypadku wit. C sięgajmy po warzywa i owoce, takie jak: papryka, natka pietruszki, czarna porzeczka czy wszelkiego rodzaju cytrusy. 

Dodatkowo w celu uzupełnienia witamin można również rozpocząć odpowiednią suplementację. Na rynku znajduje się wiele kompozycji witaminowych, które skutecznie wspierają naszą walkę z niedoborami. Należy jednak pamiętać, że ma być to jedynie dodatek do naszej diety – suplementy nigdy nie zastąpią nam zdrowej żywności.

Zobacz także: http://www.frywolna.pl/10-zdrowych-koktajli-pelnych-witamin/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ