higiena miejsc intymnych

O higienę miejsc intymnych dba każda kobieta, a nie każda wie, jak robić to wielu i rozsądnie. Szybko w tym materiale być w skrajności, a wtedy nie służy zwykłej florze bakteryjnej pochwy. Za częsta i za agresywna higiena miejsc intymnych powoduje zachwianie mikroflory bakteryjnej pochwy, której odbudowanie wymaga czasu i cierpliwości. Naturalny płaszcz ochronny pochwy jest mieszanką śluzu, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka, bakterii zakwaszających (pałeczek Doederleina), które wytwarzają kwas mlekowy. Systematyczne ”wypłukiwanie” wnętrza pochwy z tej mieszaniny prowadzi do groźnych problemów zdrowotnych. Warto to wiedzieć, jak dbać o intymne sfery kobiece, aby czuć się dobrze i komfortowo.

Higiena intymna tak, a z umiarem

Organizm odpowiedniej kobiety winien sam myśleć o mikroflorę pochwy, zapewniają to pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące w jej wnętrzu kwaśny odczyn pH (4,5), który jest barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Więc zbytnia higiena miejsc intymnych może przyczynić się do pozbawienia pochwy tej powłoki ochronnej, wtedy niejednokrotnie pojawiają się dolegliwości intymne, świerzbienie, opuchlizna, zainfekowanie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to często nadgorliwość prowadzi do poważnych schorzeń intymnych. Jeśli nie ma dużej potrzeby, nie należy kąpać się parę razy dziennie i podmywać się po każdej wizycie w łazience. Odczucie ”nieczystości” w pomieszczeniu intymnym niejednokrotnie idzie w myśleniu kobiety też nie ma odzwierciedlenia w faktycznym stanie higienicznym organów intymnych.

warto dbać o higienę miejsc intymnych - jak
Jeśli masz skłonności do grzybic i dolegliwości unikaj:
1. dopochwowych chemicznych preparatów antykoncepcyjnych,
2. używania tamponów- ogranicz ich stosowanie do sytuacji wyjątkowych (np. konsultacja na basenie),
3. długich, gorących kąpieli – zrezygnuj z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Relaksujące kąpiele urządzaj nie częściej aniżeli raz w tygodniu,
4. kosmetyków do kąpieli z silnymi detergentami. Zamiast barwionego i aromatyzowanego płynu do kąpieli wybierz np. naturalny olejek.

Jak dbać o higienę intymną?

1. Nie przesadzaj z czystością – raz dziennie korzystaj z wielkiego, odświeżającego prysznica. Podczas miesiączki i w okresie letnim podmywaj się we zależności od potrzeby (przynajmniej raz dziennie). Możesz również wykorzystywać mokre chusteczki do czystości intymnej, pamiętaj tylko, że muszą być hipoalergiczne, pozbawione barwników, aromatów. W przeciągu miesiączki unikaj gorących kąpieli, ponieważ to zwiększa krwawienie.
2. Podmywaj się bieżącą wodą pod prysznicem lub w bidecie, wykonując ruchy od starcie do tyłu – unikniesz przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.
3. Nie stosuj myjek ani gąbek wielorazowych, bo uczą się na nich grzyby. Do osuszania okolic intymnych przeznacz osobny ręcznik, często go zmieniaj. Jeśli masz możliwość dolegliwości, stosuj chusteczek higienicznych.
4. Pamiętaj o higieny intymną przed stosunkiem (własną i partnera), a tuż po oddaj mocz i przemyj pochwę delikatnym żelem do czystości intymnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ