Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne, aby były skuteczne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Antykoncepcja hormonalna zyskuje coraz większą popularność ze względu na imponującą wartość wskaźniku Pearla (wynosi on 0,7, co oznacza, iż w ciągu roku na 1000 kobiet stosujących tę metodę, jedynie 7 zajdzie w ciążę), a także wygodę, gdyż umożliwia ona stosunek płciowy bez fizycznych barier, np. prezerwatywy. Decydując się na taki sposób zapobiegania ciąży, należy mieć na względzie, iż kluczowe znaczenie ma prawidłowe przyjmowanie leku i systematyczność. Jak brać tabletki antykoncepcyjne, aby zapewniły one maksymalne bezpieczeństwo?

Najważniejsza jest systematyczność

W przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych należy być bezwzględnie systematycznym, inaczej nie będą one działały prawidłowo. Kobieta zażywająca pigułki powinna brać je codziennie o tej samej porze. Najlepiej jest ustawić przypomnienie w telefonie o najwygodniejszej dla niej godzinie, które codziennie zawiadomi ją, że pora przyjąć lek. Pigułkę należy popić wodą. Istotne jest kilka godzin po zażyciu, kiedy zawarte w tabletce substancje wchłaniają się do krwiobiegu. Jeżeli wystąpią w tym czasie wymioty lub ostra biegunka, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż działanie antykoncepcyjne może być osłabione. Po lekarską poradę warto się zgłosić również wtedy, gdy przyjmujemy inne leki, które mogą osłabić działanie pigułek.

Co w sytuacji, gdy pominięto dawkę?

Jeżeli z różnych powodów któregoś dnia kobieta zapomniała przyjąć tabletkę antykoncepcyjną, istotny jest czas, który upłynął od stałej pory zażywania leku. W sytuacji, gdy minęło 2-3 godziny, nie ma powodów do zmartwień. Należy wówczas przyjąć pominiętą dawkę, a kolejnego dnia wrócić do dawnej rutyny. Jeżeli opóźnienie jest bardziej znaczące, należy dokładnie przeczytać ulotkę leku i bezwzględnie zastosować się do zawartych w niej instrukcji. Jeżeli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości lub pominęła więcej niż jedną tabletkę, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jedynie systematycznie przyjmowane pigułki zapewniają pełną skuteczność.

http://www.malamama.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ