grzyby
fot: pixabay.com

Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się sezon na grzyby. W Polsce zbieranie grzybów to wciąż popularne hobby. Jako pierwsze pojawiają się kurki, można je zbierać już w czerwcu – początku lipca. W sierpniu, wrześniu możemy zacząć juz szukać podgrzybków, prawdziwków, kozaków, maślaków i wielu innych. Jak przyrządzić je, by zachowały swoje walory smakowe?

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-gotowac-grzyby/

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo. Bardzo łatwo jest pomylić popularnego grzyba z jego trującym odpowiednikiem. Jeśli nie znamy się na grzybach, nie zbierajmy ich bez nadzoru osoby, która potrafi odróżnić jadalne od szkodliwych. Niestety, wciąż pokutuje u nas przekonanie, że wystarczy grzyby zagotować, aby straciły swoje trujące właściwości. W rezultacie co roku słyszymy o przypadkach zatrucia grzybami. Gotowanie nie zabija szkodliwych substancji, co więcej sprawia, że smaczne grzyby tracą swój najlepszy smak. 

Kurki, rydze

Kurki, rydze i inne grzyby z blaszkami najlepiej spożyć na świeżo wkrótce po zebraniu. Możemy przyrządzić z nich sos lub pyszną zupę. Tego typu grzyby oczyszczamy pędzelkiem usuwając zabrudzenia spomiędzy blaszek. Możemy je szybko opłukać pod bieżącą wodą, jeśli są bardzo brudne, ale nie namaczajmy ich długo, ponieważ wchłoną za dużo wody i będą niesmaczne. Kurki możemy też zamrozić i wykorzystać zimą. 

Prawdziwki, podgrzybki

Grzyby kapeluszowe powinnismy oczyścić dokładnie nożykiem, usuwając igliwie i inne zabrudzenia. Ich również nie należy długo moczyć, żeby nie przesiąknęły wodą. Najlepszym sposobem na ich przetworzenie jest smażenie na odrobinie masła, nie wolno ich wcześniej gotować, aby nie pozbawić ich aromatu. Prawdziwki, podgrzybki możemy ususzyć. Będą stanowiły doskonały dodatek do bigosu, kapusty z grzybami czy pierogów z grzybami. Wystarczy zalać je wtedy odrobiną wrzątku, by zmiękły i napęczniały. Warto dodać wodę z ich moczenia do potrawy, ponieważ nada jej wspaniały aromat. Jako grzyby w occie najlepiej sprawdzą się maślaki i niewielkie prawdziwki. Zalewamy je marynatą na bazie octu i wekujemy. 

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/przepis-na-mleko-migdalowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ