Jak zawód wybrać?

Pytanie o przyszłość zawodową zadajemy już małym dzieciom: „Kim chcesz zostać?” pytają rodzice, ciocie, pani w przedszkolu. Dzieci nie wahają się – chłopcy chcą być strażakami a dziewczynki piosenkarkami, aktorkami albo lekarzami. Dziewczynki są mniej zdecydowane albo wiedzą, że wybór zawodu jest poważną sprawą i dają sobie czas na zastanowienie i zmianę decyzji. Chłopcy strażacy zmieniają się w wojskowych, policjantów a potem stwierdzają, że lepiej być bandytą albo emerytem. Jednak wiedza na temat zawodów, sposobów i szczebli kształcenia jest bardzo ważna i pomocna do podjęcia decyzji o własnej ścieżce zawodowej. Dzięki nowym programom wprowadzanych systemowo w polskiej oświacie problemy zawodoznawcze będą przybliżane i rozwiązywane skuteczniej, a dylemat jaki zawód wybrać będzie mniej trudnym do rozwiązania.
System doradztwa zawodowego tworzony od tego roku szkolnego w Polsce to kilkustopniowa edukacja prozawodowa prowadzona od przedszkola do końca kształcenia, a więc teoretycznie powinna być jeszcze prowadzona na uczelniach. Na razie przepisy regulują organizowanie zawodoznawstwa w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych.
Przedszkolaki w formie zabawy dowiadują się jakie są profesje, co robią ich przedstawiciele, kto i jak korzysta z ich pracy. Dzieci często mają spotkania z tak zwanymi ciekawymi ludźmi i uczestniczą w wycieczkach do zakładów pracy.
W klasach początkowych szkoły podstawowej nadal prowadzi się podobną jak wcześniejsza preorientację zawodową. W starszych klasach rozmowa o przyszłej karierze zawodowej jest już poważniejsza, bo dotyka problemów predyspozycji zawodowych, kompetencji i związanego z nabyciem kompetencji wyboru szkoły średniej i uczelni przygotowujących do wykonywania zawodu. W szkołach ponad podstawowych ogólnokształcących zawodoznawstwo to doradztwo zawodowe związane z wyborem uczelni, kierunku studiów i specjalności. We wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce powinny być opracowane i wdrożone programy doradca zawodowego, a zatrudnieni w nich specjaliści – doradcy zawodowi powinni doradzić każdemu kto szuka odpowiedzi na pytanie: „jaki zawód wybrać?”

http://zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ