Każda operacja plastyczna przynosi pewne obawy – czy aby na pewno jest bezpieczna? Czy istnieją jakieś poważne powikłania? Ile czasu zajmie „dochodzenie do siebie”? Szczególnie jeżeli chodzi o ingerencję w takie partie ciała, jak np. piersi. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. Zachęcamy do czytania.
Powiększenie piersi – dla kogo?
Operacja powiększenia piersi jest bardzo popularnym zabiegiem wśród pań. Wiele uważa, że piękny i jędrny biust jest swoistą wizytówką kobiety, a gdy jest ona zadowolona ze swojego ciała przekłada się to również na pozostałe aspekty w życiu. Najczęściej decyzja o powiększeniu piersi wynika z chęci zadbania o siebie lub poprawienia tej części ciała po ciąży. Klientki klinik medycznych mają 25-45 lat, ale nie ma określonej granicy wieku, w którym można poddać się zabiegowi. Czasami jest to również marzenie kobiet, które mogą spełnić dopiero w pełni wieku. Wiemy już, dlaczego panie decydują się na tego rodzaju zabieg, a teraz przyjrzyjmy się przeciwwskazaniom.
Jakie są przeciwwskazania?
Pacjentka musi być przede wszystkim zdrowa, dlatego ważne jest przeprowadzenie badań: morfologii, czasu krzepnięcia krwawienia, RTG klatki piersiowej i USG piersi. Dobre wyniki dają zielone światło do przeprowadzenia operacji. Zabieg nie może być również wykonany, jeśli kobieta jest w ciąży, karmi piersią, choruje na cukrzycę, cierpi na schorzenia dermatologiczne, znajduje się w grupie ryzyka nowotworu, ma problemy z wahaniami ciśnienia, a nawet gdy złapała jakąkolwiek infekcję – nawet drobne przeziębienie.
Na czym polega operacja?
W przypadku podjęcia decyzji o powiększeniu piersi pacjentki mają jeszcze kilka obaw. Po pierwsze – czy zabieg jest skomplikowany i na czym polega? Operacja polega na wszczepieniu implantów i jest przeprowadzana przy znieczuleniu ogólnym. Rodzaj wkładek jest duży, ale ich wybór jest uzależniony od grubości tkanek, budowy klatki piersiowej, kształtu i wielkości piersi przed operacją oraz od oczekiwań kobiety. Zawartością implantów może być roztwór fizjologiczny lub żel silikonowy. Umieszczane są pod gruczołem piersiowym lub podmięśniowo, a w trakcie operacji wykonuje się trzy nacięcia: pod pachą, wzdłuż fałdu piersiowego lub wokół brodawki. W czasie zabiegu do rany zakładany jest cienki dren, który usuwany jest w drugiej dobie po operacji i właśnie wtedy zakładany jest specjalny stanik uciskający. Podczas zabiegu wykorzystywane są szwy wchłaniane, dlatego nie trzeba ich później zdejmować – wyjaśnia dr Jerzy Chęciński – specjalista chirurg plastyk Kliniki Chęciński.
Jak wybrać odpowiednie implanty oraz lekarza operującego?
Tak jak już zostało wspomniane, rodzaj oraz wielkość implantów dobiera się na podstawie takich czynników, jak: kształt, wielkość i stan piersi. Wkładki anatomiczne są przeznaczone dla kobiet, które chcą, aby ich piersi wróciły do kształtów sprzed ciąży oraz karmienia, natomiast na wkładki okrągłe decydują się kobiety pragnące zaokrąglić ich kształt.
Wszystkie decyzje powinny zostać jednak skonsultowane z chirurgiem plastycznym wykonującym zabieg. Aby wybrać odpowiedniego lekarza, należy sprawdzić czy posiada on specjalizację z chirurgii plastycznej oraz specjalne certyfikaty. Najlepiej, jeżeli doszkalał się dodatkowo na kursach zagranicznych. Warto spytać o doświadczenie, efekty wcześniejszych specjalizacji, poprosić o oprowadzenie po klinice. Decyzja o powiększeniu piersi jest trudna i wymagająca pełnego zaufania, dlatego w przypadku niejasności należy otwarcie porozmawiać z chirurgiem.
Co należy robić po operacji?
Po trzecie – jak długo trwa rekonwalescencja? Odpowiedź – około dwóch tygodni. Sam zabieg trwa około 2-3 godzin, ale należy po nim dbać o zdrowie, przychodzić do kliniki na kontrolę, przez trzy miesiące nosić stanik uciskający, natłuszczać, nawilżać oraz masować blizny, a także w razie potrzeby stosować kremy i opatrunki silikonowe przez okres 1-3 miesięcy.
Kobiety mają również obawy dotyczące późniejszego karmienia piersią – czy zabieg nie będzie przeszkodą w wytwarzaniu pokarmu? Przed operacją należy powiadomić lekarza o planowanej w najbliższym czasie ciąży, dzięki czemu operacja zostanie przeprowadzona w taki sposób, aby umożliwić swobodne karmienie – zostanie wtedy dobrany odpowiedni implant, a nacięcie zostanie wykonane pod piersią.