Paznokieć wrastający czy wkręcający? Co je różni?

Paznokcie wkręcające są bardzo często diagnozowane jako paznokcie wrastające, a to błąd.
Paznokieć wkręcający to taki paznokieć, którego boczne brzegi wkręcają się, ściskają i unoszą łożysko przez co prowadzi to do zmniejszenia jego powierzchni. Kształtem przypomina rurkę, nie uszkadza tkanki, a dolegliwości bólowe powoduje ściśnięte przez płytkę łożysko.
Osoby które dotyczy ten problem zazwyczaj udają się do salonu kosmetycznego, gdzie kosmetyczka ulży w bólu i wytnie fragment powodujący ból. Jest to nieprawidłowe, ponieważ dolegliwości bólowe ustąpią tylko na chwile, a powtarzanie tej czynności systematycznie przyczyni się do jeszcze większego wkręcenia płytki.

Co odpowiada za wkręcanie się paznokci?

Do najpopularniejszych czynników możemy zaliczyć:
– uwarunkowania genetyczne
– choroby kości i stawów
– paznokieć szponiasty
– hallux, paluch sztywny
– nadmierne wycinanie boków paznokcia
– wysuszenie płytki paznokciowej
– długotrwały ucisk w ciasnym obuwiu
– noszenie wysokich obcasów

Leczenie polega na założeniu klamry ortonyksyjnej. Najlepiej udać się z tym problemem do podologa. Żeby. uniknąć tego problemu musimy pamiętać o prawidłowym skracaniu paznokci (nie za krótko, nie zbyt okrągło) oraz noszeniu szerszych butów, które nie będą powodować ucisku.

Natomiast paznokieć wrastający to taki paznokieć, którego krawędzie uszkadzają tkankę miękką skóry i stają się dla niej ciałem obcym. Przez co wyzwalają w organizmie reakcje obronne w postaci stanu zapalnego (obrzęk, zaczerwienienie, bolesność, wysięk ropowiczy) a w następstwie do hipergranulacji.

Czynniki wpływające na wrastanie paznokci

Przyczyn jest wiele, najczęściej spotykane to:
– zaburzenia mikrokrążenia
– wrodzone skłonności
– noszenie nieodpowiedniego obuwia: za ciasne buty, z wąskimi czubkami i na obcasie
– przerost bocznych wałów paznokcia
– nieprawidłowe ustawianie stopy
– hallux, paluch sztywny
– nadpotliwość
– nadwaga
– nieprawidłowe skracanie paznokci
– grzybica
– uraz mechaniczny

Co zrobić jak paznokieć wrasta?

Metod leczenia wrastających paznokci jest kilka, wizyta u podologa pozwoli na wybranie odpowiedniej metody korekcji. Zazwyczaj stosuje się:
– klamrę ortonyksyjną, na rynku są dostępne klamry druciane, klejone, tytanowe. Klamra ma za zadanie wyprowadzić paznokieć na odpowiedni tor wzrostu
– zabieg u chirurga – wycięcie klinowe wrastającego paznokcia
– z metod zachowawczych można zastosować tamponadę, która ma za zadanie separować boczny brzeg wrastającego paznokcia od podrażnionego wału. Alternatywą tamponady są plastikowe rurki Sulci-Protektor
– zabieg kostką Arkady

https://podologwwarszawie.pl/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ