kot
fot: pixabay.com

Zwierzęta domowe przynoszą nam na codzień mnóstwo radości. Badania pokazują również, że posiadanie pupila pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, znacznie redukuje poziom stresu, jest również motywacja do systematycznego ruchu. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-obciac-kotu-pazury/

Jak wszystkie istoty żywe, zwierzęta domowe wymagają z naszej strony odpowiedniej pielęgnacji. Rzadko zdajemy sobie sprawę ze wszystkich dodatkowych obowiązków, związanych z posiadaniem zwierzaka, zanim się na niego decydujemy.  Pierwsze tygodnie są więc na ogół dość trudne. Z czasem nabieramy coraz większej wprawy, znajdujemy sposoby, by przekonać naszego kudłatego domownika do nielubianych procedur pielęgnacyjnych. 

Przykra konieczność

W przypadku kotów jednym z najtrudniejszych zabiegów jest przycinanie pazurów. Dlaczego należy je skracać? Koty żyjące na wolności nie mają przycinanych pazurów i nie widać, by cierpiały z tego powodu. Może więc jest to tylko fanaberia właścicieli? Wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że dachowce żyjące na wolności mają znacznie więcej okazji do naturalnego używania pazurów, a co za tym idzie ich stałego ścierania niż koty żyjące w domowym zaciszu.

Pewnym środkiem zaradczym są drapaki, w które zaopatruje się większość właścicieli kotów. To dobre rozwiązaniem, korzystne dla naszego pupila, jednak trudno nim zastąpić wspinanie się po twardej korze drzewa. 

Jak przycinać pazury

Jeśli nigdy wcześniej nie przycinaliśmy jeszcze pazurów kotu i bardzo stresuje nas ten zabieg, warto przed pierwszym razem wybrać się do weterynarza. Lekarz pokaże nam jak zrobić to prawidłowo, podpowie jakich narzędzi użyć, jak umiejętnie przytrzymać pupila, który z pewnością  będzie próbował się wyrywać. Oczywiście, umawianie oddzielnej wizyty u weterynarza tylko po to, by przyciąć pazury jest niepotrzebne. Poprośmy o przeszkolenie z pielęgnacji kocich łap podczas szczepienia czy odrobaczania. 

Pazury przycina się specjalnymi obcinakami, łatwo zakupimy odpowiedni model w każdym sklepie zoologicznym. Należy uważać, aby nie przyciąć pazurów zbyt krótko. Moglibyśmy naruszyć „żywą” część pazura kota, co jest dla niego bardzo nieprzyjemne, wręcz bolesne. Z biegiem czasu na pewno zdobędziemy w tym wprawę.

Przeczytaj też: http://sport-guru.pl/skuteczne-cwiczenia-w-domu/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ