Nie zawsze udaje nam się w przypadku sportu połączyć przyjemne z pożytecznym – spinning to akurat jedna z ciekawych możliwości chudnięcia bez bólu i katuszy. Cała idea treningu polega na jeździe na rowerze stacjonarnym w rytm zmieniającej się muzyki, pod dyktando trenera. Zajęcia prowadzone są w grupie, co jest wielkim atutem dla osób lubiących towarzyską rekreację. Poza samym pedałowaniem wykonuje się też ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, pleców i kończyn górnych – wbrew pozorom więc jest to bardzo różnorodny trening. Wymagań sprawnościowych nie ma i praktycznie osoby w każdym wieku mogą się w spinning pobawić. Spinning to jedna z najbardziej energetycznych form aktywności. Ale przede wszystkim ogromna frajda! Zaletą spinningu jest to, że w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, nie musisz z niego rezygnować w okresie jesienno-zimowym. Zobacz przykładowy plan treningu na rowerze stacjonarnym. Spinning to ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te domowe albo z siłowni. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich – miały bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem. Dziś spinning proponuje wiele klubów fitness. Warto spróbować! To nie tylko sport. To zabawa! Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Muzyka – odpowiednio dobrana przez instruktora – narzuca tempo jazdy. Wiąże się ono z ukształtowaniem terenu: są odcinki, gdy pojeździsz po płaskiej nawierzchni, oraz takie, gdy będziesz pedałować z góry i pod górę. Dzięki temu za każdym razem możesz wybrać się w zupełnie inną trasę. Miło spędzisz czas, poprawisz kondycje i zdrowie.
Co daje spinning?
Jazda na rowerze to również sport aerobowy (tlenowy), więc korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Pomagają także rozprawić się z cellulitem i rozstępami. Podczas jazdy intensywnie pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki – ukrwienie tych partii ciała sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, ale także zrzucisz zbędne kilogramy i harmonijnie wymodelujesz sylwetkę.
Gdzie i kiedy uprawiać spinning?
Spinning najlepiej uprawiać pod okiem instruktora – on opracuje profesjonalny zestaw ćwiczeń interwałowych i dostosuje je do twojej kondycji. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, zainwestuj w sportowy rowerek stacjonarny – taki, który pozwoli ci kontrolować dystans i ilość spalonych kalorii. Pamiętaj, by nie jeździć na nim dłużej niż 45 minut – w ten sposób nie obciążysz stawów ani nie „przegrzejesz” organizmu – co bywa przyczyna kontuzji. Po treningu zrób kilka ćwiczeń izometrycznych – unikniesz zakwasów i rozciągniesz mięśnie.
Czego potrzebujesz do uprawiania spinningu?
Strój do spinningu powinien być luźny – nie może krępować ruchów. Wybierz dres lub spodenki i T-shirt – najlepiej sportowej firmy: są trwalsze, odprowadzają wilgoć ze spoconej skóry. Buty koniecznie muszą być na grubej i twardej podeszwie – dzięki temu stopy będą bardziej stabilne.